Wysadził most, stracił życie. Witalij Skakun honorowym obywatelem Leszna

Rada Miejska Leszna nadała tytuł honorowego obywatela tego miasta Witalijowi Skakunowi, ukraińskiemu saperowi, który 24 lutego zginął wysadzając most koło Geniczeska w obwodzie chersońskim w Ukrainie.

Publikacja: 14.03.2022 14:22

Wysadził most, stracił życie. Witalij Skakun honorowym obywatelem Leszna

Foto: AFP

Mężczyzna, przez kilka miesięcy mieszkał w Lesznie. Ale w innych miastach też pojawiają się pomysły, by uczcić bohaterskich Ukraińców, którzy walczą o wolność swojej Ojczyzny.

Witalij Skakun był saperem 35. Brygady Piechoty Morskiej. 24 lutego jako ochotnik podłożył ładunki wybuchowe i wysadził most nieopodal miasta Geniczesk, by zatrzymać kolumny rosyjskich czołgów z Krymu.

Saper zaminował most, ale nie miał czasu na odwrót. - Nasz brat zginął. Jego bohaterski czyn znacząco spowolnił postęp wroga, pozwalając jednostce na ponowne rozmieszczenie i zorganizowanie obrony" - przekazała 35. Brygada Morskiej im. kontradmirała Michaiła Ostrogradskiego.

26 lutego 2022 prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski postanowił pośmiertnie przyznać mu tytuł Bohatera Ukrainy.

Witalij Skakun ukończył Wyższą Szkołę Zawodową nr 20 we Lwowie i Politechnikę Lwowską. Przez cztery lata temu przez sześć miesięcy mieszkał w Lesznie.

Mieszkaniec Leszna symbolem Ukrainy

Teraz radni miejscy Leszna niemal jednogłośnie nadali mu Honorowe Obywatelstwo Miasta. Przeciwko zagłosowała jedynie Dominika Gorgoń z Klubu Radnych PL18.

W uzasadnieniu do uchwały napisano: - Jesteśmy świadkami agresji Federacji Rosyjskiej na suwerenne i niepodległe państwo, na Ukrainę. Wojna toczona u granic Rzeczpospolitej Polskiej to brutalna przemoc skierowana wobec naszych sąsiadów - Ukraińców, której ofiarami są niewinni mężczyźni, kobiety i dzieci. To ogrom ludzkiego nieszczęścia i wielkich strat materialnych spowodowane barbarzyńskim okrucieństwem najeźdźców.

Autorzy uzasadnienia dodali że Polska, także Leszno i jego mieszkańcy zostali w przeszłości doświadczeni okrucieństwem wojny, okupacji, walki o wyzwolenie, a później walki o swoją niepodległość, a współczesną historię walki o naszą suwerenność zakończył ruch „Solidarność”.

- Stąd nasze szczególne zrozumienie dla losu narodu ukraińskiego, który został napadnięty przez rosyjskiego sąsiada. Symbolem bohaterskiej obrony jest mieszkaniec Leszna, obywatel Ukrainy - Witalij Wołodymyrowycz Skakun.

Jak podaje leszczyński magistrat w tym mieście Witalij Wołodymyrowycz Skakun wspominany jest jako dobry sąsiad, kolega, człowiek pracowity, kreatywny i zaangażowany.

Rada Miejska nadając tytuł „Honorowy Obywatel Leszna” oddała w ten sposób także cześć wszystkim obrońcom Ukrainy, którzy bronią Europy przed neoimperialnymi zakusami Federacji Rosyjskiej.

Na symboliczne gesty pamięci jest jeszcze czas

Ale to nie jedyny pomysł na uczczenie ukraińskich bohaterów. Posłanka Porozumienia Iwona Michałek i toruński radny Dariusz Mądrzejewski chcą aby w Toruniu była ulica bądź skwer Bohaterów Ukrainy.

Petycję w tej sprawie złożą w toruńskim magistracie. - Ludzie walczą tam absolutnie bohatersko. Ukraina stawia niesamowity opór, którego Putin się nie spodziewał. Ludzie tam giną i trzeba powiedzieć wszystkim, że to są naprawdę bohaterowie – mówiła posłanka Michałek.

A lokalny radny Dariusz Mądrzejewski podkreślał, że będzie nakłaniał wszystkich radnych ze wszystkich klubów i prezydenta miasta, aby ta petycja weszła w życie.

- Możemy nadać imię Bohaterów Ukrainy zarówno którąś z ulic w naszym mieście, jak również jakiś skwer czy plac. Myślę, że będzie to takie okazanie gestu wsparcia dla tych, którzy walczą teraz na wojnie, którzy walczą o niepodległość ,ale również walczą po części dla nas, dla naszego kraju – dodał ł radny.

Podobny pomysł pojawił się też w Warszawie. Radni Porozumienia Jarosława Gowina chcą, by jedna ze stołecznych ulic otrzymała imię Bohaterów Ukrainy. Już złożyli w tej sprawie petycję do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

A Lewica idzie jeszcze dalej i chce by ambasada Rosji mieściła się przy ul. Obrońców i i Obrończyń Ukrainy 2022. Tak jak to się stało w Wilnie, gdzie zmieniono nazwę na Bohaterów Ukrainy. - Morale na wojnie jest ważne. Symbolami wojen się nie wygrywa, ale to one dają siłę. Chcemy wzmocnić morale osób walczących na tej wojnie – tłumaczyła Anna - Maria Żukowska, warszawska posłanka lewicy.

A Marek Szolc, stołeczny radny Nowej Lewicy dodał: - Wzywamy miasto do działania! Ambasada Federacji Rosyjskiej w Warszawie powinna zmieć adres na Obrońców i Obrończyń Ukrainy 2022.

Obecnie ambasada Federacji Rosyjskiej znajduje się obecnie w Warszawie przy ulicy Belwederskiej.

Jak poinformowała nas Marlena Salwowska, ze stołecznego ratusza nazewnictwo jest w gestii Rady Miasta Stołecznego Warszawy, która może podjąć taką decyzję w przyszłości.

Dodała, że urzędnicy pracują 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu, by pomagać uchodźcom, których każdej doby do Warszawy trafia do kilka tysięcy.

- W chwili obecnej skupiamy się na bezpośredniej pomocy. Na kolejne rozwiązania przyjdzie pora w najbliższym czasie, również na te symboliczne, nie mniej ważne gesty – podkreśla urzędniczka.

Mężczyzna, przez kilka miesięcy mieszkał w Lesznie. Ale w innych miastach też pojawiają się pomysły, by uczcić bohaterskich Ukraińców, którzy walczą o wolność swojej Ojczyzny.

Witalij Skakun był saperem 35. Brygady Piechoty Morskiej. 24 lutego jako ochotnik podłożył ładunki wybuchowe i wysadził most nieopodal miasta Geniczesk, by zatrzymać kolumny rosyjskich czołgów z Krymu.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza
Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Czy II tura przyniesie polityczne trzęsienia ziemi?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy