Wyższe pensje, wyższe czesne dla maluchów

Rosną wynagrodzenia, a wraz z nimi w wielu miastach wzrasta czesne za pobyt maluchów w samorządowych żłobkach.

Publikacja: 04.01.2022 09:30

Wyższe pensje, wyższe czesne dla maluchów

Foto: Adobe Stock

- Przez ostatnie lata rząd próbuje nam wmówić, że jest jednym z najbardziej prorodzinnych. Tak naprawdę rodziny są i będą okradane przez Polski Ład i politykę rządu. Miasto odpowiada za prowadzenie żłobków. W wyniku działalności rządu opłaty za żłobki od przyszłego roku wzrosną o blisko 10 procent i najprawdopodobniej nie będzie to koniec tego wzrostu – mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Drożeje żywność, drożeje opłata

W Łodzi - opłata stała za żłobek będzie wzrastała z 420 zł do 452 zł. To jest wzrost o 8 proc. - To co jest również porażające, to coś, co dotyka pewnie wszystkie rodziny, a więc wzrost kosztów żywności. Miejski Zespół Żłobków również dokonuje takich zakupów, a wedle przetargów, które już rozstrzygamy, stawka żywieniowa może wzrosnąć z 4,80 zł do 5,75 zł. To blisko 20 proc. wzrostu na podstawowych produktach żywnościowych – przyznaje prezydent Wieczorek.

Przyznaje, że miasto nie rozstrzygnęło wszystkich postępowań na rzecz Miejskiego Zespołu Żłobków, więc te 10 proc. podwyżek, to nie wszystko, co funduje rząd.

W Lublinie opłata miesięczna za pobyt dziecka w miejskim żłobku składa się z tzw. czesnego, które wynosi 10 proc. minimalnego wynagrodzenia oraz dziennej stawki żywieniowej. Jej wysokość to maksymalnie 7 zł, przy czym aktualnie pobierana jest kwota 6,50 zł.

- W związku z planowanym wzrostem wysokości minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2022 roku podwyższeniu ulegnie również zależna od niego część opłaty za żłobek - z obecnych 280 zł do 301 zł. Stawka żywieniowa pozostanie na dotychczasowym poziomie – mówi Izolda Boguta, z lubelskiego ratusza.

Przypomina, że w przypadku dzieci z rodzin, którym przysługuje prawo do pobierania zasiłku rodzinnego opłata jest niższa o połowę. A zwolnienie z całości opłaty przysługuje rodzicom dzieci posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności.

W Rzeszowie jest 11 miejskich żłobków z 1593 miejsc. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Rzeszowa podjętą w grudniu, od początku lutego wzrośnie miesięczna opłata za pobyt w żłobku z obecnych 336 zł (12 procent minimalnego wynagrodzenia) do 391 zł (13 procent minimalnego wynagrodzenia). Opłata za wyżywienie ma wzrosnąć z 5 zł do 6 zł dziennie.

- Podwyżki są podyktowane przede wszystkim rosnącymi koszty utrzymania budynków (głównie media), a także rosnącymi ceny żywności - mówi Bartosz Gubernat, z rzeszowskiego magistratu.

Przypomina, że od 20 września mieszkańcy mogą składać wnioski o wypłatę 300 zł miesięcznie w ramach bonu żłobkowego. Aktualnie korzysta z niego 510 osób.- . Bon żłobkowy dotyczy dzieci uczęszczających do żłobków niepublicznych – mówi Bartosz Gubernat.

Wzrastają też opłaty w gminie Niemce na Lubelszczyźnie za pobyt maluchów w „Bajkowej Krainie”. Od stycznia rodzice zapłacą od 33 do 130 zł więcej (wysokość podwyżki zależy od liczby dzieci w żłobku).

Inni jeszcze analizują

Jak mówi Olimpia Schneider, z gdańskiego magistratu obecnie podstawowa kwota płacona przez rodziców za pobyt dziecka wynosi 517 zł. Jest to 10 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za poprzedni rok kalendarzowy i pozostanie ona w tej samej wysokości do momentu jego zmiany. Dodatkowo wnoszona jest opłata za wyżywienie w wysokości 7 zł za dzień.

W listopadzie radni przyjęli została uchwała, która ujednoliciła zniżki w opłatach za pobyt dziecka w żłobku od 1 stycznia 2022 roku.

W nowym roku kalendarzowym rodzice będą mogli korzystać ze zniżek, które wynosić będą 50 proc. opłaty za pobyt dziecka w żłobku na dziecko na które pobierany jest zasiłek rodzinny, z rodziny wielodzietnej lub którego rodzeństwo uczęszcza do żłobka wchodzącego w skład Gdańskiego Zespołu Żłobków.

- Dodatkowo określona została maksymalna kwota, która będzie mogła być pobierana za wyżywienie dziecka w żłobku w wysokości 0,4 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za poprzedni rok kalendarzowy. W nowym roku opłata za wyżywienie będzie ulegała sukcesywnemu wzrostowi do kwoty nieprzekraczającej 9 zł za dzień co wiąże się z postępującym procesem inflacji – mówi Olimpia Schnerider.

Opłaty mogą wzrosnąć też w Poznaniu. - Aktualnie opłata za pobyt dziecka w żłobku publicznym wynosi 550,05 zł i tyle rodzice będą płacić do końca stycznia 2022 roku, a wysokość opłaty od lutego będzie znana po ogłoszeniu średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych za rok 2021 – zapowiada Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych poznańskiego ratusza.

W Krakowie opłaty za żłobki nie uległy na razie zmianie. - W 2022 roku wchodzą w życie przepisy ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym oraz zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, które wprowadzają powszechne dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Dofinansowanie to będzie przysługiwało na dziecko, które nie jest objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym i będzie wynosić 400 zł, przy czym nie więcej niż wysokość opłaty – mówi Anna Latocha, z krakowskiego magistratu.

Dodaje, że w związku z tym zmiana opłat w samorządowych żłobkach jest aktualnie przedmiotem analizy, a ewentualny projekt uchwały Rady Miasta Krakowa zostanie przedłożony radnym po wdrożeniu ww. ustaw, na przełomie pierwszego i drugiego kwartału.

Podwyżki jednak nie wszędzie

Nie wszędzie rosną opłaty żłobkowe. . - Nie planujemy zmian w wysokości opłat za żłobki miejskie. Zależy nam na rozwoju opieki żłobkowej i będziemy się przyglądać rozwojowi sytuacji z uwagi na zmiany na szczeblu rządowym – mówi Dariusz Czapla, z katowickiego ratusza. Decyzji o podwyżkach nie ma też w Olsztynie.

Nic się nie zmienia w stolicy. – W 2022 roku żłobki Warszawie pozostaną bezpłatne. Nie są planowane żadne podwyżki – zapowiada Marlena Salwowska, ze stołecznego ratusza.

Warszawski Program Żłobkowy, wprowadzony przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego to wprowadzenie bezpłatnych żłobków i podwojenie liczby bezpłatnych miejsc.

- Nie rezygnujemy z tego programu, będziemy go rozwijać. To ważne dla warszawskich rodzin, możliwość równego rozwoju zawodowego dla kobiet, ich szybkiego powrotu do pracy – dodaje urzędniczka.

- Przez ostatnie lata rząd próbuje nam wmówić, że jest jednym z najbardziej prorodzinnych. Tak naprawdę rodziny są i będą okradane przez Polski Ład i politykę rządu. Miasto odpowiada za prowadzenie żłobków. W wyniku działalności rządu opłaty za żłobki od przyszłego roku wzrosną o blisko 10 procent i najprawdopodobniej nie będzie to koniec tego wzrostu – mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Drożeje żywność, drożeje opłata

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Karty w regionach już (prawie) rozdane. Co się zmieniło w zarządach województw?
Z regionów
Dla ochłody wskocz do wody. Letnie baseny już otwarte
Z regionów
W których polskich miastach hałas jest najbardziej dokuczliwy?
Z regionów
Jak miasta wyróżniają swoich wybitnych obywateli?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Z regionów
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Bezpłatna komunikacja zachęci do głosowania?
Z regionów
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Polacy już zaczęli oddawać głosy