Miasta rozbłysną na święta. Nie zabraknie też choinek

Na Rynku Głównym w Krakowie w sobotę rozbłyśnie światełkami największa i najpiękniejsza choinka. A sama iluminacja tuż przed świętami. W pierwszy weekend grudnia – rozbłysną też centra innych dużych miast.

Publikacja: 27.11.2021 09:44

Miasta rozbłysną na święta. Nie zabraknie też choinek

Foto: mat.pras.

Jednak w niektórych będzie skromniej. - W tym roku na świąteczne dekoracje przeznaczono ok. 1,5 mln zł. Dlatego nie zostanie zrealizowana pełna koncepcja iluminacji, która została oszacowana na ok. 2 mln zł za sezon. Powodem redukcji są ograniczenia wynikające z trwającej pandemii – przyznaje Klaudia Piątek, z wrocławskiego Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Najpierw choinka, później iluminacja

Najwcześniej atmosferę zbliżających się świąt poczują mieszkańcy Krakowa. W sobotę o godz. 17. 15 rozbłyśnie choina na Rynku Głównym. na scenie targów bożonarodzeniowych wystąpią ze świątecznym koncertem Antek Smykiewicz i Robert Sadowski.

Już od środy 15-metrowy świerk stoi na Rynku Głównym. Drzewko ozdobiono 26 tysiącami energooszczędnych światełek oraz soplami imitującymi topnienie lodu. Jednak na świąteczną iluminację mieszkańcy Krakowa będą musieli poczekać, bo jedna z firm odwołała się od wyniku przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej, a to nie uniemożliwiło podpisanie umowy.  Ostatecznie KIO przychyliła się do decyzji miejskich urzędników, dotyczącej wyboru firmy. Umowa ma zostać podpisana jeszcze w tym tygodniu.

- Większość ozdób m.in. fotopunkty, rzeźby, dekoracje ulic, lamp i mostów, bombki 3D pojawi się do 15 grudnia. Do 20 grudnia ma zostać zakończona dekoracja drzew – podaje Małgorzata Tabaszewska, z krakowskiego magistratu. Krakowska iluminacja w tym i w przyszłym roku ma w sumie kosztować ok. 4,5 mln zł.

Część iluminacji świątecznych rozbłyśnie na ulicach Poznania jeszcze w tym tygodniu. Firmą odpowiedzialną za ich instalację jest Enea Oświetlenie, która wykonuje tę usługę w ramach wieloletniej umowy.

- Oficjalne rozświetlenie choinki miejskiej, która ma 12 metrów wysokości i stanie w tym roku na pl. Wolności, gdzie już trwa jarmark bożonarodzeniowy Betlejem Poznańskie nastąpi 3 grudnia o godz. 17 – informuje Katarzyna Parysek-Kasprzyk, z poznańskiego Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Tegoroczne iluminacje nawiązywać będą do poznańskich legend, opisanych w ramach Szlaku Legend dla Dzieci przez Bramę Poznania.  Na poznańskich ulicach znajdziemy elementy świetlne nawiązujące do podań: O poznańskich koziołkach, O rogalach świętomarcińskich, O krawcu z Chwaliszewa, O królu kruków oraz O pustelniku z Muszej Góry.

- W tym roku ograniczono budżet na iluminacje świąteczne. Całkowity koszt na lata 2021-2024 to 2,5 mln zł. Jest to kwota o ponad 1, 2 mln zł niższa niż podczas poprzedniej, trzyletniej umowy – mówi dyr. Parysek-Kasprzyk.

Mikołaj przypłynie Motławą

We Wrocławiu montaż dekoracji rozpoczął się już 12 listopada. W pierwszej kolejności iluminacje pojawiły się na obszarze zajmowanym przez Jarmark Bożonarodzeniowy.

- Ich montaż wymagał bowiem koordynacji prac z budową jarmarku i ozdoby te zaświeciły się już w momencie otwarcia jarmarku. Pozostałe dekoracje rozświetlą miasto w dniu 3 grudnia i będą świeciły aż do 31 stycznia – mówi Klaudia Piątek, z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Rozświetlenie choinki na wrocławskim Rynku odbędzie się również w dniu 3 grudnia o godz. 17.  Choinka na wrocławskim Rynku w 2021 roku, będzie wyglądać tak samo jak w roku ubiegłym. Ale będzie wyższa. Dodatkowo choinki pojawią się na Nowym Targu, ryneczku Psiego Pola, Nowych Żernikach oraz pl. Grunwaldzkim.

- W dekoracjach zobaczymy zatem motywy świątecznych „pająków”, słomianych gwiazd, papierowych łańcuchów i kul (światów) a także tytułowej podłaźniczki – mówi Klaudia Piątek. W tym roku na świąteczne dekoracje Wrocław przeznaczył ok. 1,5 mln zł

W Gdańsku bożonarodzeniowe iluminacje zostaną odpalone 5 grudnia. – Święty Mikołaj, który dotrze Motławą i o godz. 16.30 odpali światełka na Gdańskiej Choince na Długim Targu – mówi Marta Formella, z gdańskiego magistratu.  Na Targu Węglowym można już odwiedzać Jarmark, a na miejskiej infrastrukturze montowane są właśnie iluminacje świetlne.  Ozdobią one również drzewa, znajdujące się w pasach drogowych i parkach. Z kolei na dzielnicowych skwerach ustawione zostaną choinki przybrane w świąteczną szatę.

- Tak jak w poprzednich latach w swoim świątecznym, zimowym wydaniu prezentować się będą elementy miejskiej infrastruktury. Iluminacje w kształcie gwiazd, choinkowych gałązek czy płatków śniegu zamontowane i uruchomione zostaną na słupach oświetleniowo-trakcyjnych – mówi Marta Formella.

Największą, bo aż 17-metrową choinką będzie oczywiście ta na Długim Targu. Przybrana zostanie półtysiącem bombek i rozetami w kształcie śnieżynek.

Tysiąc dziennie na iluminację

Także w Warszawie uruchomienie bożonarodzeniowych światełek zaplanowano na początek grudnia. W tym roku miejska iluminacja upiększy pl. Zamkowy i ul. Krakowskie Przedmieście. Na całej długości ulokowanych zostanie 9 wolnostojących dekoracji. Główną będzie 27-metrowa choinka na pl. Zamkowym.  W sąsiedztwie znajdą się dekoracje „sprzedawca balonów” i „warszawska katarynka”, które powinny być szczególną atrakcją dla dzieci.

Przy pomniku Mikołaja Kopernika znajdzie się „tramwaj konny”, na skwerze ks. Jana Twardowskiego widoczne będą „figury szachowe” i „szachownica”, a na skwerze Hoovera na przejażdżkę zapraszać będzie „obrotowa karuzela”.  Na ostatnim skwerze stanie „altana dla zakochanych”, którzy wspólnie będą mogli się fotografować w niej i przy ulokowanej w pobliżu „kartce z życzeniami”.

Jednak w niektórych będzie skromniej. - W tym roku na świąteczne dekoracje przeznaczono ok. 1,5 mln zł. Dlatego nie zostanie zrealizowana pełna koncepcja iluminacji, która została oszacowana na ok. 2 mln zł za sezon. Powodem redukcji są ograniczenia wynikające z trwającej pandemii – przyznaje Klaudia Piątek, z wrocławskiego Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Najpierw choinka, później iluminacja

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza