Dzień Niepodległości w regionach. Radosna strona świętowania

Obchody Święta Niepodległości w całej Polsce. To nie tylko marsze, msze, ale też biegi, spacery, czy wspólne śpiewanie.

Publikacja: 11.11.2021 10:59

Dzień Niepodległości w regionach. Radosna strona świętowania

Foto: Adobe Stock

W Krakowie o godz. 17 na Rynku Głównym odbędzie się już 78. Krakowska Lekcja Śpiewania.

- Podczas koncertu z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i śpiewającej publiczności zabrzmią pieśni związane z rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości – zapowiada Dariusz Nowak, z krakowskiego magistratu.

Narodowe kokardy dla mieszkańców

W czwartek przypada 103. rocznica odzyskania przez Polskę – niepodległości. Z tej okazji uroczystości odbędą się w całym kraju. Przedstawiciele Warszawy wezmą udział w oficjalnych uroczystościach, na ulicach pojawiły się biało-czerwone kokardy.Wzorem lat ubiegłych Warszawa przygotowała dla mieszkańców biało-czerwone kokardy narodowe. Są one już udostępnione na słupach informacyjnych w pięciu lokalizacjach w mieście: przy pl. Unii Lubelskiej, pl. Piłsudskiego, pl. Wilsona, ul. Marszałkowskiej oraz Stadionie Narodowym.

- Każdy, kto będzie obok nich przechodził, będzie mógł wziąć kokardę i przypiąć do ubrania – mówią urzędnicy. Jak podaje stołeczny ratusz w różnych częściach miasta odbędzie się kilkadziesiąt zgromadzeń i przemarszów. W samym centrum – 30, a bezpieczeństwo uczestników zapewnia policja, natomiast służby miejskie porządkują miejsca zgromadzeń oraz przygotowują zmiany w organizacji ruchu.

- Mam szczerą nadzieję, że obejdzie się bez ekscesów, a olbrzymia większość osób, które będą brać udział w Marszu Niepodległości to osoby, które chcą po prostu uczcić święto i i nie zamierzają tego na pewno robić w sposób zagrażający bezpieczeństwu. Apeluję o spokojne świętowanie! – prosi prezydent Rafał Trzaskowski.

Niepodległą uczczą mszą czy biegiem

Mieszkańcy Białegostoku w ramach obchodów święta mogą uczestniczyć w nabożeństwach i uroczystościach religijnych w intencji niepodległej ojczyzny. W czwartek o godz. 8.30 odbędzie się uroczysta liturgia w cerkwi przy ulicy Lipowej, o godz. 11 – msza w katedrze przy ulicy Kościelnej. Z kolei 12 listopada o godz. 12.00 zostanie odprawiona modlitwa w Domu Kultury Muzułmańskiej, a 14 listopada o godz. 10.00 – nabożeństwo w Kaplicy Ewangelicko-Augsburskiej. Poza tym w mieście zaplanowano bieg "Biegnę dla Niepodległej" . W ten sposób mieszkańcy mogą uczcić święto odzyskania niepodległości na sportowo. Główne zawody odbędą się na dystansie 10 kilometrów. Będzie też bieg na dystansie 1918 metrów (w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość), w którym wezmą udział rodziny z dziećmi.

W Rzeszowie o godz. 11.11 wystartuje już dziewiąta edycja PKO BP Biegu Niepodległości. Po raz pierwszy w historii biegu start i meta będą zlokalizowane na rynku. Do tej pory zgłosiło się ponad 1,5 tys. osób. Wśród nich są zarówno amatorzy jak i zawodowi biegacze – medaliści mistrzostw Polski i największych imprez biegowych. Będą mieli do pokonania dystans 10 km.

Także turniej i wspólne śpiewanie

Także Wrocław przygotował specjalne wydarzenie z okazji Dnia Niepodległości. To WrocWalk Marathon, czyli „Spacer na medal”. Uczestnicy po wcześniejszym zapisaniu się i uiszczeniu opłaty startowej odbierają mapę z punktami do odwiedzenia. A w czwartek wyruszają w wybraną przez siebie trasę i zbierają pieczątki w zaznaczonych na mapie miejscach. Mogą też zwiedzać wnętrza danych obiektów i korzystać z atrakcji dodatkowych, a po zebraniu kompletu stempli, odebrać na mecie medal z wizerunkiem Orła Białego, używanego w dwudziestoleciu międzywojennym.

Na terenie Factory Sport Center przy Stadionie Wrocław zostanie też rozegrany turniej skupiający osoby z różnych środowisk, w tym drużyny reprezentujące zawody z największym zaufaniem społecznym, takie jak straż pożarna i wojsko oraz osoby zagrożone, bądź wykluczone społecznie. Weekend Niepodległości zaplanowano też w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. A tam wystawy, gry rodzinne czy warsztaty plastyczne.

W ramach tegorocznych gdańskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości - w czwartek w różnych częściach miasta odbędzie się wiele atrakcji, takich jak m.in. gra miejska czy zwiedzanie miasta z przewodnikami PTTK. Zaplanowano też wiele występów orkiestr i zespołów.

Wspólne śpiewanie zaplanowano w Krakowie. „Droga Niepodległości” – to tytuł 78. Krakowskiej Lekcji Śpiewania, która odbędzie się o godz. 17 na Rynku Głównym.

- W tym roku patriotyczna lekcja śpiewania odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym. Widownia będzie liczyć 250 osób, które zajmą miejsca na krzesłach w odległości 1,5 m. Publiczność zostanie odseparowana ogrodzeniem od reszty Rynku Głównego – informuje Dariusz Nowak, z krakowskiego magistratu.

Festiwal gęsiny

Także w Łodzi odbędzie się wiele imprez. Ulicami miasta przejdzie biało-czerwony marsz, w Manufakturze zaplanowano niepodległościowy piknik, a w wybranych restauracjach - festiwal z daniami z gęsiny i jabłek. Poznań poza Świętem Niepodległości obchodzi w czwartek – także imieniny ulicy św. Marcin. W tym roku odbędzie się ono się pod hasłem DOBROczynię. Na odnowionym odcinku ul. Św. Marcin, będzie można spotkać przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Nie zabraknie także uczestniczek i uczestników corocznego korowodu, jak również muzyki, pokazów sportowych i cyrkowych oraz tańca. Z powodu pandemii nie będzie korowodu. A w dniach 11-14 listopada przed CK Zamek zorganizowany zostanie czterodniowy Kiermasz Świętomarciński, na którym, obok tradycyjnych rogali, będzie można kupić wyroby rękodzieła i mnóstwo innych przedmiotów.

W Krakowie o godz. 17 na Rynku Głównym odbędzie się już 78. Krakowska Lekcja Śpiewania.

- Podczas koncertu z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i śpiewającej publiczności zabrzmią pieśni związane z rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości – zapowiada Dariusz Nowak, z krakowskiego magistratu.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza