Akcja "Wielka Lekcja Obywatelska" zostałą zaplanowana tuż przed Świętem Niepodległości 9 listopada o godz. 18.00. Wydarzenie jest organizowane przez korporacje i organizacje samorządowe: Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Powiatów Polskich, Ogólnopolska Koalicja Samorządowa, Tak! Samorządy dla Polski, Wielkopolska Kierunek Europa, Dolny Śląsk Wspólna Sprawa, Łączy nas Samorząd, Stowarzyszenie Wspólna Polska.
Polscy samorządowcy na swoich profilach na Facebooku uruchomią Wielką Lekcję Obywatelską o Polsce, demokracji i samorządzie. W trakcie spotkań opowiedzą o fundamentach samorządu, przypomną jakie narzędzia każdy mieszkaniec ma do dyspozycji, by jego głos był słyszalny. Samorządowcy porozmawiają także o budżetach obywatelskich i sołeckich, radach osiedli, pokażemy raport o stanie gminy, zaproszą do udziału w sesjach rady miasta/gminy. Wytłumaczczą, jak działa budżet gminy i skąd biorą się pieniądze w mieście czy wsi. Powiedzą, czym jest trójpodział władzy i jak działa zasada pomocniczości.
- Polska swój rozwój zawdzięcza działaniom samorządów lokalnych i społeczeństwu obywatelskiemu. To w miastach, miasteczkach i wsiach sołtysi, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, radni, urzędnicy i organizacje pozarządowe zrealizowały dziesiątki tysięcy projektów, które przyczyniły się do poprawy jakości życia mieszkańców. Samorządność to także sukces polskiej demokracji – państwa opartego na trójpodziale władzy i zasadzie pomocniczości - piszą organizatorzy akcji.
Jak dodają fundamentalne założenia samorządu lokalnego zostały ujęte w uchwale I Zjazdu Solidarności, który obradował 40 lat temu. Istotna część władzy publicznej została przekazana obywatelom oraz ich przedstawicielstwom lokalnym i regionalnym, a współpraca rządu i samorządu została oparta na zasadzie pomocniczości. Zasada ta mówi o tym, że zadania możliwe do realizacji przez samorząd, nie powinny być realizowane przez administrację centralną. Niestety, w ostatnich latach autonomia i kompetencje władz lokalnych są podważane.
- Samorządy są rzeczywistą reprezentacją społeczności lokalnej, dlatego w przededniu Święta Niepodległości gospodarze gmin biją na alarm o wolność i samodzielności wspólnot lokalnych, zapraszając mieszkańców do rozmowy na temat samorządności - piszą.