Posiadacz urządzenia z zainstalowaną aplikacją będzie nie tylko wiedział, kiedy zagrożenie związane z zanieczyszczeniem powietrza jest największe, ale także jak należy się zachować, co robić i czego unikać, aby ograniczyć wpływ smogu na stan zdrowia.
Czytaj także:
Czytaj więcej
Już dziesięć gmin z województwa małopolskiego wprowadziło lub chce wprowadzić lokalne regulacje antysmogowe, zgodne z uchwałą sejmiku wojewódzkiego.
Projekt InfoSMOG-Med powstały z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych zostanie 30 września nagrodzony w konkursie „Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje 2020”. Konkurs promuje osoby, instytucje, szpitale i firmy, które w mijającym roku wprowadzały nowe rozwiązania i technologie zwiększające bezpieczeństwo pacjentów.
Śląsk jest najbardziej zanieczyszczonym regionem Polski z najwyższą umieralnością z powodu chorób sercowo-naczyniowych – o 10 proc. wyższą niż średnia krajowa i około 20 proc. wyższą niż na Podlasiu.
Badania na potrzeby projektu przeprowadzono w III Katedrze i Oddziale Klinicznym Kardiologii SUM Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Mariusza Gąsiora i prof. dr hab. n. med. Andrzeja Lekstona. W trakcie pracy nad aplikacją przeanalizowano miliony przypadków stanu zdrowia oraz wszystkie możliwe warianty zanieczyszczeń powietrza. To pozwoliło na przewidywanie potencjalnego wpływu zanieczyszczenia powietrza na wystąpienie niekorzystnych zdarzeń zdrowotnych w najbliższych kilku dniach. W ramach aplikacji opracowano tysiące komunikatów, które będą dostosowane do charakterystyki użytkownika.
Podstawową informację przyniesie mapa województwa śląskiego z oznaczonymi miejscami, gdzie jakość powietrza może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia. Komunikaty zdrowotne są rozszerzeniem mapy i dzielą się na komunikaty podstawowe, indywidualne oraz skierowane do placówek medycznych. Te indywidualne uwzględniają płeć, wiek oraz obciążenia zdrowotne podane przez użytkownika aplikacji podczas zakładania konta i definiowania profilu zdrowotnego.
Czytaj także:
Czytaj więcej
O ile część dużych miast – jak Kraków czy Wrocław – może się pochwalić tysiącami zlikwidowanych pieców na paliwo stałe, mniejsze miejscowości wciąż mają bardzo dużo do zrobienia.
Pozyskiwanie sponsorów przez instytucje nauki, kultury i sportu
Przy tym informacje z formularza przetwarzane są wyłącznie na poziomie aplikacji, a dane wykorzystywane jedynie do personalizacji zaleceń zdrowotnych. Wiadomości mogą być dostarczane w postaci e-maila lub wiadomości push w przeglądarce lub na urządzeniu mobilnym. Z kolei związane z zagrożeniem smogowym komunikaty dla jednostek medycznych mogą wskazywać na zbliżający się wzrost liczby pacjentów. Ich celem jest określenie: kiedy należy spodziewać się wzrostu zapotrzebowania na usługi medyczne oraz która grupa osób będzie najbardziej narażona na zachorowania w danym czasie.
- Badania w III Klinice Kardiologii w Zabrzu wykazały, że w czasie alarmów smogowych odnotowano zwiększoną umieralność z przyczyn ogólnych o 6 proc., a z przyczyn sercowo-naczyniowych o 8 proc. Do tego dochodzi wzrost wizyt w POZ, wzrost przypadków migotania przedsionków, udarów mózgu, zatorowości płucnej – wylicza prof. Andrzej Lekston.
Głównymi źródłami zanieczyszczeń powietrza na Śląsku jest emisja z gospodarstw domowych (49,7 proc.) i transport drogowy (13,5 proc.). Zanieczyszczenia powietrza są szczególnie groźne dla dzieci, których układ oddechowy jest jeszcze niedojrzały, więc ich odporność jest słabsza.