Na Śląsku smartfon ostrzeże przed złym powietrzem

Mieszkańcy Śląska będą mogli lepiej chronić się przed skutkami smogu. Pomoże w tym aplikacja InfoSMOG-MED, przekazująca użytkownikowi informację o stanie powietrza wraz z poradą zdrowotną odnoszącą się do jego indywidualnego profilu klinicznego.

Publikacja: 30.09.2021 13:14

Transport drogowy jest jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza na Śląsku

Transport drogowy jest jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza na Śląsku

Foto: ChemiQ

Posiadacz urządzenia z zainstalowaną aplikacją będzie nie tylko wiedział, kiedy zagrożenie związane z zanieczyszczeniem powietrza jest największe, ale także jak należy się zachować, co robić i czego unikać, aby ograniczyć wpływ smogu na stan zdrowia.

Czytaj także:

Czytaj więcej

Przykład dla całej Polski: małopolskie gminy zakazują węgla

Projekt InfoSMOG-Med powstały z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych zostanie 30 września nagrodzony w konkursie „Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje 2020”. Konkurs promuje osoby, instytucje, szpitale i firmy, które w mijającym roku wprowadzały nowe rozwiązania i technologie zwiększające bezpieczeństwo pacjentów.

Śląsk jest najbardziej zanieczyszczonym regionem Polski z najwyższą umieralnością z powodu chorób sercowo-naczyniowych – o 10 proc. wyższą niż średnia krajowa i około 20 proc. wyższą niż na Podlasiu.

Badania na potrzeby projektu przeprowadzono w III Katedrze i Oddziale Klinicznym Kardiologii SUM Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Mariusza Gąsiora i prof. dr hab. n. med. Andrzeja Lekstona. W trakcie pracy nad aplikacją przeanalizowano miliony przypadków stanu zdrowia oraz wszystkie możliwe warianty zanieczyszczeń powietrza. To pozwoliło na przewidywanie potencjalnego wpływu zanieczyszczenia powietrza na wystąpienie niekorzystnych zdarzeń zdrowotnych w najbliższych kilku dniach. W ramach aplikacji opracowano tysiące komunikatów, które będą dostosowane do charakterystyki użytkownika.

Podstawową informację przyniesie mapa województwa śląskiego z oznaczonymi miejscami, gdzie jakość powietrza może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia. Komunikaty zdrowotne są rozszerzeniem mapy i dzielą się na komunikaty podstawowe, indywidualne oraz skierowane do placówek medycznych. Te indywidualne uwzględniają płeć, wiek oraz obciążenia zdrowotne podane przez użytkownika aplikacji podczas zakładania konta i definiowania profilu zdrowotnego.

Czytaj także:

Czytaj więcej

Prawie 100 mln zł na likwidację „kopciuchów” na Śląsku. Które miasta skorzystają?

Przy tym informacje z formularza przetwarzane są wyłącznie na poziomie aplikacji, a dane wykorzystywane jedynie do personalizacji zaleceń zdrowotnych. Wiadomości mogą być dostarczane w postaci e-maila lub wiadomości push w przeglądarce lub na urządzeniu mobilnym. Z kolei związane z zagrożeniem smogowym komunikaty dla jednostek medycznych mogą wskazywać na zbliżający się wzrost liczby pacjentów. Ich celem jest określenie: kiedy należy spodziewać się wzrostu zapotrzebowania na usługi medyczne oraz która grupa osób będzie najbardziej narażona na zachorowania w danym czasie.

- Badania w III Klinice Kardiologii w Zabrzu wykazały, że w czasie alarmów smogowych odnotowano zwiększoną umieralność z przyczyn ogólnych o 6 proc., a z przyczyn sercowo-naczyniowych o 8 proc. Do tego dochodzi wzrost wizyt w POZ, wzrost przypadków migotania przedsionków, udarów mózgu, zatorowości płucnej – wylicza prof. Andrzej Lekston.

Głównymi źródłami zanieczyszczeń powietrza na Śląsku jest emisja z gospodarstw domowych (49,7 proc.) i transport drogowy (13,5 proc.). Zanieczyszczenia powietrza są szczególnie groźne dla dzieci, których układ oddechowy jest jeszcze niedojrzały, więc ich odporność jest słabsza.

Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Czy II tura przyniesie polityczne trzęsienia ziemi?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy
Z regionów
Wójt był jedynym kandydatem w wyborach i nie wygrał. Wyjaśnia dlaczego
Z regionów
W Polsce Wschodniej trudno o pociąg. Najłatwiej na Pomorzu