W regionie powstanie dolina wodorowa, której utworzenie zapowiedziano na spotkaniu przedstawicieli Ministerstwa Klimatu z władzami regionu w ubiegłym tygodniu w Katowicach. Dla województwa śląskiego będzie to okazja do bardziej efektywnego wykorzystania jego potencjału w rozwijaniu nowoczesnych, innowacyjnych technologii.
W założeniach Śląska Dolina Wodorowa ma się przyczynić do budowy miejsca, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe i autobusy wodorowe. A to znacząco zwiększy szansę wykorzystania niskoemisyjnego wodoru na szeroką skalę jako źródła czystej energii. Umożliwiłoby to przyspieszenie transformacji źródeł jej wytwarzania i szybsze odejście od węgla.
CZYTAJ TAKŻE: Rośnie nowy biznes. Będziemy mieć dolinę wodorową
– Ważne jest, aby dostarczać jak najwięcej zielonej energii inwestorom w obszarze nowoczesnych technologii, których chcemy zachęcić do lokowania przedsiębiorstw na Górnym Śląsku – zapowiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
Motoryzacyjne zagłębie
Śląska Dolina Wodorowa ma pomóc wykorzystać potencjał regionu w rozwijaniu nowoczesnych technologii. Może również wpływać na już dominującą w regionalnym przemyśle branżę motoryzacyjną: Śląsk od czasu wybudowania fabryki Opla w Gliwicach stał się polskim zagłębiem motoryzacyjnym, a przemysł samochodowy jest jednym z motorów napędowych polskiej gospodarki. Według resortu klimatu istniejący sektor motoryzacyjny może w niedalekiej perspektywie przestawiać się na pojazdy z napędem wodorowym.