Lekcje pływania tylko dla części uczniów

W czasie półkolonii organizowanych przez samorządy w czasie wakacji dzieci mogą korzystać bezpłatnie z basenów. W czasie roku szkolnego – tylko część uczniów.

Publikacja: 18.08.2021 16:58

Lekcje pływania tylko dla części uczniów

Foto: Adobe Stock

To wszystko za mało – uważają ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy zaapelowali do Sejmu i Senatu o wprowadzenie obowiązkowych lekcji pływania w szkołach.

Czytaj także: Boiska, ulice, baseny. Na co samorządy chcą pieniędzy z Polskiego Ładu

Dzieci toną szybko i po cichu

A tragedii na wodzie nie brakuje. W niedzielę 17-letni chłopak wyskoczył z roweru wodnego na Jeziorze Solińskim. Nie miał założonego kapoka.

Po przepłynięciu około 20 m zaczął krzyczeć i machać rękami. Z pomocą z pozostałych rowerków do wody rzuciło się dwóch młodych mężczyzn. Nie zdołali pomóc koledze. Po kilku godzinach poszukiwań na głębokości około 45 metrów grupa płetwonurków znalazła ciało zaginionego 17-latka. Więcej szczęścia miała dwójka dzieci, która pod koniec lipca topiła się w Bałtyku w Darłówku. Na miejscu byli ratownicy wodni, strażacy czy policja.

Ostatecznie dzieci zostały wyciągnięte z wody przez plażowiczów. Były przytomne. Jedno z dzieci zostało przewiezione do szpitala na badania. Tyle szczęście nie miał 15-latek, który także pod konie lipca kąpał się w Jeziorze Rudnickim i w pewnej chwili zniknął pod wodą.

Przed przybyciem służb chłopiec został wyciągnięty z wody, ale nie udało się go uratować. Od czerwca do 10 sierpnia w Polsce utonęło już 167 osób, ale nie wiadomo ile z nich to dzieci. Dlatego ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zaapelowali do Sejmu i Senatu o wprowadzenie obowiązkowych lekcji pływania w szkołach.

Zdaniem ratowników wprowadzenie nauki pływania do systemu edukacji może przełożyć się na spadek liczby utonięć i bardziej odpowiedzialne zachowanie w czasie wypoczynku nad wodą.

– Nauka pływania jest potrzebna, żeby ludzie umieli się zachować w tej wodzie, mieli taką świadomość, co mogą zrobić, jeżeli zdarzy się sytuacja krytyczna – mówił Jakub Gołębiowski, ratownik WOPR.

Dyrektorzy decydują, czy będą takie lekcje

A jak wygląda nauka pływania – w polskich szkołach? Jest obowiązkowa czy dobrowolna?

– Obowiązujące przepisy prawa nie narzucają dyrektorom konkretnych form realizacji zajęć wychowania fizycznego. Obowiązkowe zajęcia wychowania fizycznego mogą być realizowane w formie zajęć klasowo-lekcyjnych lub zajęć do wyboru przez uczniów – tłumaczy Marzena Wojewódzka, ze stołecznego ratusza.

Dodaje, że zajęcia na basenie mogą być jedną z form realizacji zajęć wychowania fizycznego, jednak decyzja dotycząca wyboru formy ich realizacji należy do dyrektora, który uwzględnia możliwości organizacyjne i kadrowe placówki oraz zainteresowania uczniów.

Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy (KSOS) prowadzi bezpłatnie zajęcia nauki i doskonalenia pływania dla uczniów klas III w ramach programu miejskiego.

– Mogą do niego przystąpić mogą szkoły z terenu miasta, a zajęcia realizowane są na czterech pływalniach – mówi Emilia Król, z krakowskiego magistratu.

Dodaje, że oprócz zajęć nauki i doskonalenia pływania dla szkół, KSOS oferuje również bezpłatne zajęcia gimnastyki korekcyjnej, realizowane w procesie indywidualnego naboru. Oferta obejmuje zajęcia na sali gimnastycznej oraz zajęcia pływania z elementami korekcji.

W zajęciach nauki i doskonalenia pływania dla szkół mogą brać udział dzieci ze szkół podstawowych z klas trzecich, a jak są wolne miejsca to też klas pierwszych i drugich.

Na każdej z czterech pływalni zajęcia dla szkół odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15.30.

Z gimnastyki korekcyjnej mogą korzystać dzieci i młodzież w wieku od 6-15 lat. Każdy uczestnik korzysta z zajęć jeden raz w tygodniu.

Nauczyć bezpieczeństwa w wodzie

A program „Jak ryba w wodzie”, prowadzony jest w Katowicach. Przeznaczony jest dla wszystkich chętnych uczniów klas trzecich szkół podstawowych. Miasto zapewnia nieodpłatnie dowóz na basen i naukę pływania. Godzinę w tygodniu.

– Ponadto z basenów przyszkolnych w ramach zajęć wychowania fizycznego korzystają uczniowie i uczennice tych szkół i szkół okolicznych. Udział w lekcjach jest obowiązkowy, a w programie nie – mówi Krzysztof Kaczorowski, z katowickiego ratusza.

W Poznaniu od 30 lat finansowana jest nauka pływania dla dzieci szkół podstawowych. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas II i III szkół podstawowych i odbywają się na wszystkich krytych basenach w mieście, raz w tygodniu dla każdej z grup.

– W ramach dotacji finansowany jest całkowity koszt wynajmu basenów. Zajęcia nie są obowiązkowe, realizowane są jako zajęcia pozalekcyjne. Co roku z oferty korzysta kilkadziesiąt szkół podstawowych z terenu miasta , a w każdym roku szkolnym w programie bierze udział kilka tysięcy uczniów klas drugich i trzecich – mówi Renata Szymkowiak, z wydziału sportu Urzędu Miasta w Poznaniu.

Dzieci do programu zgłaszane są przez dyrektorów szkół, a miasto nie ma wpływu na liczbę zgłoszeń.

– Zdobycie podstawowych umiejętności w zakresie zachowania się na akwenach otwartych to jeden z naszych celów. Współpracujemy też z instruktorami ratownictwa wodnego, by pokazać dzieciom podstawy ratownictwa wodnego – mówi urzędniczka. Takie zajęcia te planowane są również w roku 2022.

Kolonie na basenie

Także w czasie wakacji samorządy stawiają na podnoszenie umiejętności pływania wśród dzieci, które mogą bezpłatnie korzystać w basenów w określonych godzinach. Tak jest choćby w Warszawie.

– W poprzednim roku szkolnym, w związku z trwającą pandemią i zgodnie z wytycznymi sanitarnymi zajęcia na basenach organizowane przez szkoły były czasowo zawieszane, a korzystanie z basenów w kolejnym roku szkolnym uzależnione jest od wytycznych przeciwepidemicznych – zauważa Marzena Wojewódzka.

Również w Krakowie w wakacje, oprócz szerokiej oferty zajęć komercyjnych, KSOS bezpłatnie udostępnia basen dzieciom w wieku szkolnym – zgodnie z zaplanowanym wcześniej harmonogramem.

– Ponadto w KSOS OSR Kurdwanów Nowy cyklicznie realizowany jest program bezpłatnych wejść na basen dla dzieci i młodzieży zamieszkałych na terenie Dzielnicy XI Miasta Krakowa, która finansuje wspomniane przedsięwzięcie – mówi Ewelina Król. Zapowiada na nowy rok szkolny zrekrutowano 250 grup klasowych z 98 szkół podstawowych.

W Katowicach w czasie wakacji bezpłatnie z basenów korzystają uczestnicy półkolonii. Podobnie jest w Poznaniu.

– Specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży przygotowały Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Są to bezpłatne wejściówki na obiekty POSiR , w tym pływalnie w określone dni – podają poznański urzędnicy.

To wszystko za mało – uważają ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy zaapelowali do Sejmu i Senatu o wprowadzenie obowiązkowych lekcji pływania w szkołach.

Czytaj także: Boiska, ulice, baseny. Na co samorządy chcą pieniędzy z Polskiego Ładu

Pozostało 96% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Z regionów
W bibliotekach jest moc. Nie tylko dzisiejszej nocy
Z regionów
16. edycja „Biegnij Warszawo” przeszła do historii
Z regionów
Wielkie porządki po wielkiej wodzie. "Cały czas się odgarniamy"
Z regionów
Pierwsze zasiłki przyznane, ale na pieniądze na remonty powodzianie zaczekają
Z regionów
Porządki po powodzi. Śmieci tak dużo, że nie ma ich gdzie składować