Festiwale literackie: Spotkaj się z noblistami i nie tylko

W Szczebrzeszynie będzie można porozmawiać z Andrzejem Stasiukiem i posłuchać Lecha Janerki. W Gdyni pojawią się Jakub Żulczyk i Ignacy Karpowicz.

Publikacja: 27.07.2021 11:46

Andrzej Stasiuk, laureat Orła Stulecia „Rzeczpospolitej”, będzie gościem festiwali w Szczebrzeszynie

Andrzej Stasiuk, laureat Orła Stulecia „Rzeczpospolitej”, będzie gościem festiwali w Szczebrzeszynie i Gdyni

Foto: Fot. Piotr Guzik/Fotorzepa

Popularność literackich festiwali rośnie, stanowią ważną część wakacyjnej oferty regionów.

Skończyły się właśnie Góry Literatury, firmowane przez Olgę Tokarczuk. Jej gościem była m.in. inna noblistka – Białorusinka Swiatłana Aleksijewicz. Spotkania ożywiały przez dziesięć dni Kotlinę Kłodzką – na zjawiskowym tarasie w Radkowie w obliczu Gór Stołowych, w Nowej Rudzie i Świdnicy. Wydarzeniem była retrospektywa Agnieszki Holland i rekomendowane przez nią czeskie filmy.

CZYTAJ TAKŻE: Festiwal Trans/Misje: Aktorzy zagrają mocnego punk rocka

A już 1 sierpnia w Zamościu ruszy siódma edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego, którego otwarcie uświetni Ewa Dałkowska, śpiewając wiersze Norwida. Potem impreza przeniesie się do Szczebrzeszyna i potrwa do 7 sierpnia.

– Mamy zaszczyt współtworzyć tegoroczną edycję w części poświęconej Tadeuszowi Różewiczowi, kiedy obchodzimy stulecie jego urodzin – mówi Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatur, a każdego dnia odbywać się będą różewiczowskie rozmowy przygotowane przez prof. Ryszarda Koziołka, rektora Uniwersytetu Śląskiego. Gościem specjalnym będzie Julia Różewicz, wnuczka poety.

Dyskusje i spektakle

Kuratorka literacka festiwalu Justyna Sobolewska przygotowała ponad 60 różnych wydarzeń.

– W tym roku odwiedzi nas aż czworo laureatów Nagrody Literackiej Nike – Andrzej Stasiuk z nową powieścią „Przewóz”, Joanna Bator, z którą porozmawiamy o Śląsku i o powieści „Gorzko, gorzko”, Marcin Wicha z „Kierunkiem zwiedzania” i Radosław Rak, który otrzymał w zeszłym roku nagrodę za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia Zyta Rudzka pojawi się z nową powieścią „Tkanki miękkie”. Przyjedzie też znakomity gość ze Szwecji – Maciej Zaremba Bielawski, autor „Domu z dwiema wieżami” uhonorowanego Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego – mówi Justyna Sobolewska.

Zaplanowano rozmowy o Kornelu Filipowiczu i zwierzętach w związku z kolejnym wyborem jego opowiadań „Formikarium” oraz biografią. Zostaną przyznane dwie nagrody: Człowieka Słowa i Wielkiego Redaktora. Nowością jest pasmo językowe przygotowane przez prof. Danutę Kępę-Figurę z UMCS. Tematem przewodnim będzie grzeczność i problemy komunikacji międzypokoleniowej.

CZYTAJ TAKŻE: Książki zwrócisz na ulicy. Miasta inwestują w książkomaty

W Szczebrzeszynie będzie można też obejrzeć spektakl „Lem po robocie” na podstawie „Bajek robotów” z udziałem Krystyny Czubówny, Krzysztofa Wakulińskiego. „Koncert piosenek Ewy Demarczyk” przedstawi Anna Sroka. Książkę Różewicza „Matka odchodzi” przeczytają aktorzy Teatru im J. Osterwy, którzy zagrają także spektakl „Małe zbrodnie małżeńskie”. Z kolei w widowisku „Najlepiej widzę, kiedy zamknę oczy” udział wezmą Maja Komorowska i  Wojciech Wysocki. Finał uświetni koncert Lecha Janerki.

Reportaże i komiksy

Pod koniec wakacji, między 23 a 29 sierpnia, literacką stolicą Polski będzie Gdynia, gdzie odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Miasto Słowa. Tu również spotkać się będzie można z Andrzejem Stasiukiem, a także z Jakubem Żulczykiem i Ignacym Karpowiczem.

Reporterska książka „Wojenka” Magdaleny Grzebałkowskiej i powieść „Rozpływaj się” Anny Cieplak staną się punktem wyjścia do dyskusji o sytuacji, w której mały człowiek zderza się z wojną zabierającą dzieciństwo czy masową emigracją zarobkową. Adam Leszczyński, autor „Ludowej historii Polski”, oraz Kacper Pobłocki, którego „Chamstwo” opisuje historię chłopów pańszczyźnianych, porozmawiają o wypieranych z narodowej świadomości losach polskiego chłopa i o cieniach, jakie rzucają one na współczesność. Maciej Płaza i Łukasz Kozak, autorzy „Golema” i „Upiora. Historii naturalnej”, zabiorą nas w świat swoich fascynacji, strachów i niepokojów.

CZYTAJ TAKŻE: Organizatorzy kultowej imprezy się nie poddają

Regionalnym akcentem będzie spotkanie z Tomaszem Słomczyńskim wokół reportażu „Kaszëbë”. Z kolei Maciej Hen i Jerzy Jarniewicz porozmawiają o The Beatles, a dyskusję poprowadzi Agnieszka Szydłowska.

Z myślą o familijnej publiczności Biblioteka Gdynia przygotowała warsztat komiksowy z Piotrem Bednarczykiem, jednym z autorów „Kajko i Kokosza”.

W 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema Teatr Gdynia Główna wystawi cztery spektakle będące adaptacjami prozy mistrza, a Katarzyna Janowska poprowadzi spotkanie z twórcami krótkometrażowego filmu „Pokój”, zrealizowanego na podstawie „Podróży siódmej” z „Dzienników gwiazdowych”.

Kulminacją festiwalu będzie uroczysta gala Nagrody Literackiej Gdynia 2021. Laureatów w czterech kategoriach – esej, poezja, proza i przekład – poznamy w gdyńskim Muzeum Emigracji 27 sierpnia. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Z regionów
Miliony złotych z KPO dla polskich miast na tramwaje
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Z regionów
Wymień dach z eternitu. Gmina przyzna dotację na jego usunięcie
Z regionów
Na straży miasta. Samorządy szukają kandydatów do straży miejskiej
Z regionów
Burmistrz Głogówka chce sprzedać miejski zamek Elonowi Muskowi
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Z regionów
Fajerwerki coraz większym problemem dla samorządów
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku