Warszawa dostała 10 mln na Centrum Edukacji Ekologicznej

Warszawa dostała prawie 10 milionów złotych na budowę Centrum Edukacji Ekologicznej przy Lesie Młocińskim. Podobne placówki powstają też w innych miastach.

Publikacja: 05.08.2021 15:13

Warszawa dostała 10 mln na Centrum Edukacji Ekologicznej

Foto: materiały prasowe

Warszawa dostała prawie 10 milionów złotych na budowę Centrum Edukacji Ekologicznej przy Lesie Młocińskim. Podobne placówki powstają też w innych miastach.

Ich oferta edukacyjna skierowana jest głównie do uczniów, ale mają się w niej również znaleźć zajęcia rodzinne i dla dorosłych. A wszystko po to, by podnosić poziom świadomości ekologicznej mieszkańców.

Stołeczne Centrum Edukacji Ekologicznej powstanie przy ul. Papirusów 1/3. – Jest to inwestycja niezmiernie ważna dla całej Warszawy i nie tylko. W czasach, gdy zmiany klimatyczne są tak dynamiczne, podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa ma wielkie znaczenie dla naszego codziennego funkcjonowania – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Dodała, że zarówno Lasy Miejskie jak i samo miasto, od lat działają na tym polu, a Centrum Edukacji Ekologicznej pozwoli nasze działania uczynić jeszcze skuteczniejszymi i bardziej dostępnymi .

Centrum energooszczędne

Jak zapowiada stołeczny ratusz, z oferty edukacyjnej nowego centrum rocznie będzie korzystać około 25 tysięcy osób.

Będzie ona skierowana głównie do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Znajdzie się w niej również szeroki wybór zajęć rodzinnych i dla osób dorosłych. Działalność CEE dostosowana ma być do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W zaprojektowanym budynku – o powierzchni prawie 1000 mkw – znajdą się: sala konferencyjno-warsztatowa dla 85 osób i 4 sale edukacyjne – dwie dla dzieci młodszych i dwie dla starszych uczniów.

A Centrum będzie obiektem energooszczędnym i ekologicznym, wykonanym w technologii prefabrykowanej.

Posiadać będzie tzw. zielony dach oraz wykorzystywać będzie energię odnawialną (pompy ciepła, panele fotowoltaiczne).

– Koncepcja przewiduje retencję wody w postaci ogrodu deszczowego oraz szczelne zbiorniki podziemne na wodę deszczową wykorzystywaną na potrzeby terenu zielonego otaczającego budynek. Na dachu zaprojektowano łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji rośliny ekstensywne oraz pokrycie żwirowe zapewniające retencję wód opadowych – podają stołeczni urzędnicy.

Na terenie planowanej inwestycji znajduje się leśniczówka ujęta w gminnej ewidencji zabytków m. st. Warszawy. Po jej gruntownym remoncie znajdzie się tam przestrzeń ekspozycyjna.

Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim zostanie dofinansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kwotą 9,.85 mln zł. A cała inwestycja ma kosztować 14, 2 mln zł. Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim ma rozpocząć działalność w 2024 roku.

Uczelnie też stawiają takie centra

A z końcem 2022 roku na terenie Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Wilanów-Obory ma powstać Centrum Edukacji Ekologicznej OZE.

W ramach projektu planowana jest budowa zaplecza laboratoryjno-dydaktycznego, gdzie mieszkańcy, studenci, uczniowie i młodzież będą mogli w sposób bezpośredni zapoznawać się z procesami zachodzącymi w instalacjach wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii.

Zakłada się również, że w Centrum Edukacyjnym studenci oraz pracownicy naukowi będą mogli prowadzić prace badawczo-rozwojowe.

Inwestycja ma kosztować 2,5 mln zł, z czego 2,1 mln zł pochodzić będzie z NFOŚiGW.

Nowa inwestycja także we Wrześniu. W Szkole Podstawowej nr 6 powstaje Centrum Edukacji Ekologicznej raz ogród edukacji ekologicznej.

Będzie on wyposażony w wiele stref tematycznych, umożliwiających realizację różnych form zajęć dydaktycznych.

W obiekcie znajdą się między innymi następujące strefy: roślin pożytecznych dla owadów i łąk kwietnych, ogrodów tematycznych, wydm i borów sosnowych, wystaw przestrzennych i imprez okolicznościowych, oraz recyklingu, relaksu i doświadczeń.

A w samej szkole powstanie pracowania edukacji ekologicznej, która zostanie podzielona na 5 stref funkcjonalnych: nauki, inżynierii, sztuki, technologii i matematyki.

Zarówno ogród, jak i pracowania będą dostępne dla wszystkich mieszkańców. Wartość całego przedsięwzięcia szacuje się na kwotę około 3 milionów złotych.

Centra Edukacji Ekologicznej działają już m.in. w Grudziądzu, Włocławku, Ełku czy w Czechowicach –Dziedzicach.

Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Czy II tura przyniesie polityczne trzęsienia ziemi?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy
Z regionów
Wójt był jedynym kandydatem w wyborach i nie wygrał. Wyjaśnia dlaczego
Z regionów
W Polsce Wschodniej trudno o pociąg. Najłatwiej na Pomorzu