Czy powodem była deklaracja radnych, że Świdnik jest strefą wolną od ideologii LGBT? Rada miasta przyjęła ją w marcu 2019 roku. Od tego czasu podjęto kilka nieudanych prób jej odwołania.
– To stanowisko Rady Miasta, przez nią zostało przyjęte. Radę Miasta reprezentuje jej przewodniczący. W kompetencjach burmistrza nie znajduje się uchwalanie stanowisk. Burmistrz miasta – jest organem wykonawczym i realizuje zadania własne i zlecone określone w ustawie o samorządzie gminnym, nie uwzględnia się tam konieczności wyrażania własnych, osobistych poglądów – odpowiada Katarzyna Lis, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.
CZYTAJ TAKŻE: „Większości mieszkańców temat ideologii LGBT nie interesuje”
I dodaje, że starając się o fundusze, Świdnik przeszedł ocenę formalną i merytoryczną – na 213 miast zajął 36. miejsce.
Położony na wschód od Lublina 40-tysięczny Świdnik w ramach programu „Rozwój lokalny” starał się m.in. o dofinansowanie z programu „Rozwój lokalny”, który jest finansowany w ramach III edycji Funduszy Norweskich i EOG na lata 2014-2021. Ma on na celu wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej poprzez podniesienie jakości życia dla wszystkich mieszkańców (w tym grup defaworyzowanych).