– Docelowo park ma przyjmować rocznie minimum 200 tysięcy gości. Choć zakłada się, że ta liczba zostanie osiągnięta w ciągu dziesięciu lat od rozpoczęcia działalności, będzie to znaczący wzrost ruchu turystycznego w gminie. Już w ciągu pierwszego roku od otwarcia spodziewamy się około 100 tysięcy odwiedzających – mówi Andrzej Gąsior, burmistrz Nowej Słupi.
Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich Łysa Góra będzie mieć kubaturę około trzynastu tysięcy metrów kwadratowych. Zostanie ulokowany na ponad dwuhektarowej działce w Nowej Słupi, w sąsiedztwie miejsca, gdzie odbywają się Dymarki Świętokrzyskie.
CZYTAJ TAKŻE: Nowe szaty świętokrzyskich muzeów
Obiekt powstanie u stóp Świętego Krzyża, jednej z największych atrakcji regionu. Razem z powstającym Muzeum Starożytnego Hutnictwa stworzy zintegrowany kompleks turystyczny i ma zmienić turystyczne oblicze Nowej Słupi.
Budynek będzie podzielony funkcjonalnie na trzy główne strefy. W pierwszej ogólnodostępnej, zaprojektowanej w centralnej części, będzie się znajdował hol wejściowy z kasami, miejsce przeznaczone na wystawy czasowe, sklepik z pamiątkami, szatnia, zespół toalet oraz restauracja z zapleczem. Z holu będzie wyjście na dziedziniec i widownię amfiteatru. Najważniejszą częścią budynku będzie strefa wystawiennicza, której głównym elementem będzie ścieżka edukacyjna.