Uratowane książki i meble pomogą zmniejszyć ilość odpadów

Zaczęło się od zagospodarowania wyrzuconych książek, a zakończyło – przynajmniej na razie – na renowacji starych mebli.

Publikacja: 15.07.2021 11:32

Dzięki projektowi stare meble mogą zyskać nowe życie, co pozwoli ograniczyć ilość odpadów

Dzięki projektowi stare meble mogą zyskać nowe życie, co pozwoli ograniczyć ilość odpadów

Foto: fot. adobestock / meisone

Tak w dużym skrócie można podsumować projekty krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania (MPO), które mają doprowadzić do zmniejszenie ilości odpadów w gminie.

Meblarnia

Z wyrzuconych na śmietnik książek MPO utworzyło książkowy kantorek wymiany dla mieszkańców. A niepotrzebne meble dzięki nowej usłudze mogą zyskać drugie życie. Od czerwca na terenie tzw. Lamusowni, czyli miejsca gdzie krakowianie przywożą m.in. elektrośmieci, odpady wielkogabarytowe czy pobudowlane, działa Krakowska Meblarnia.

CZYTAJ TAKŻE: Kraków kupi tylko zieloną energię. Do tego 6 mln zł taniej

To nic innego jak specjalne, wyznaczone  pomieszczenie, do którego mieszkańcy mogą dostarczyć meble, których już nie potrzebują. Następnie pracownicy MPO oceniają czy szafa, krzesło lub stół „mają potencjał”, tzn. czy można je naprawić i będą mogły nadal spełniać swoje funkcje.

Mniej odpadów

– Najlepiej radzić sobie z odpadami, zapobiegając ich powstawaniu – mówi Piotr Odorczuk, rzecznik MPO. – A tak się dzieje w tym przypadku. Można ponownie użytkować  naprawione przedmioty bez konieczności użycia materiałów do wyrobu nowego produktu, nie ma też olbrzymich ilości odpadów – dodaje.

Każdego miesiąca MPO odbiera średnio ok. 800-900 ton starych mebli. Do tej pory wykorzystywało niektóre odpady wielkogabarytowe np. do produkcji budek dla ptaków. Jednak Meblarnia to projekt na o wiele większą skalę, pozwoli na lepsze wykorzystanie tego co miało stać się odpadem. Odorczuk nie ukrywa, że MPO wiąże z tym projektem spore nadzieje.

Meble do renowacji i odnowienia mieszkańcy mogą przynosić bezpośrednio do Meblarni (Meblarnia i Lamusownia przy ul. Nowohuckiej działają w identycznych godzinach). Zdaniem rzecznika tak jest najlepiej, bo meble będą w lepszym stanie i łatwiej da się je odnowić. Meble do odnowienia mogą też trafiać z wystawek odpadów wielkogabarytowych czy zbiórek odpadów w ramach krakowskiej Eko-Paki.

CZYTAJ TAKŻE: Kraków pomoże sąsiadom w wymianie kopciuchów

Ta ostatnia usługa polega na  podstawieniu  dużego kontenera-paki, wyposażonego w specjalne drzwi, umożliwiające wygodne włożenie dużych odpadów: głównie mebli, drzwi, dywanów itd. Kontener jest ustawiany na 24 godziny w miejscu i terminie ustalonym z zarządcą nieruchomości, a potem wywożony przez specjalistyczny pojazd. Usługa nie wymaga dodatkowych opłat, bo jest realizowana w ramach systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Mieszkańcy zainteresowani

Meblarnia cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Na razie meble są zbierane i poddawane wstępnej ocenie. Po renowacji i odnowieniu będzie je można wylicytować na aukcjach internetowych, a dochód z licytacji trafi na projekty edukacyjne, prowadzone przez MPO. Piotr Odorczuk ocenia, że pierwsza aukcja odnowionych mebli może odbyć się już we wrześniu.

Pomysł powtórnego wykorzystania niepotrzebnych mebli nie jest nowy. Krakowskie MPO od dawna przymierzało się do jego realizacji. Wcześniej w Warszawie we współpracy z warszawską Akademią Sztuk Pięknych powstały nowatorskie projekty dotyczące powtórnego wykorzystania odpadów wielkogabarytowych na skalę przemysłową.

Podczas regionalnych sesji szkoleniowych projektu URBANREC przedstawiciele administracji, nauki, biznesu i organizacji pozarządowych omawiali koncepcje stworzenia sieci punktów odnawiania i ponownego użycia starych mebli.

Tak w dużym skrócie można podsumować projekty krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania (MPO), które mają doprowadzić do zmniejszenie ilości odpadów w gminie.

Meblarnia

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Z regionów
20 lat samorządów w Unii Europejskiej. Jakie wyzwania na przyszłość
Z regionów
20 lat Polski w UE. "Rzeczpospolita" wyróżnia samorządy
Z regionów
Jarmarki wielkanocne w polskich miastach. Pisanki, plecionki i Siuda Baba
Z regionów
Ranking rzetelności przedsiębiorstw: Tam, gdzie mniej firm, tam więcej rzetelności
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Listy kandydatów dopiero zamknięte, a kampania już się kończy