Miasta wypowiadają wojnę krwiopijcom. Każde po swojemu

Komary, meszki, muchy czy kleszcze. Miasta wypowiadają tym owadom wojnę. Nie tylko chemiczną, ale też biologiczną. Po to by mieszkańcom żyło się lepiej.

Publikacja: 12.06.2021 11:47

Miasta wypowiadają wojnę krwiopijcom. Każde po swojemu

Foto: Adobe Stock

– W tym roku chcielibyśmy pokazać mieszkańcom, że istnieje szereg naturalnych sposobów. Dzięki nim każdy z nas może ograniczyć liczbę komarów w swoim otoczeniu. Chcemy wyjść do mieszkańców z katalogiem dobrych praktyk. Aby byli świadomi, co komary przyciąga i jak mogą chronić się przed nimi jeszcze skuteczniej – wyjaśnia Jessica Wolska-Myszko, z Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Czytaj także: Opryski szkodzą nie tylko komarom

Opryski i budki dla jerzyków

Walkę meszkom i komarom wypowiedziały władze Włocławka. W tym mieście przeprowadzono zabiegi, które mają chronić mieszkańców przed atakami dokuczliwych owadów.

Zgodnie z zaleceniami wykonawcy monitoringu prof. dr. hab. Krzysztofa Szpili, ze względu na wzrost liczebności meszek kilka dni temu wykonany został zabieg opryskowy na te owady metodą naziemną w sumie na powierzchni 35 hektarów. Głównie w parkach i terenach zielonych. Użyto preparatu bezpiecznego dla ludzi i zwierząt.

– Zawiera on permetrynę substancje aktywną, należąca do grupy pyretroidów. Preparaty oparte na tej substancji świetnie sprawdzają się w zwalczaniu owadów (m.in. meszek, komarów), roztoczy i innych stawonogów. Preparat przeznaczony jest dla profesjonalnych ekip wykonujących zabiegi zwalczania owadów krwiopijnych w ogrodach, parkach, na terenach popowodziowych – podaje Urząd Miasta we Włocławku.

Obszary do zabiegów urzędnicy typują na podstawie monitorowania liczebności. Zabiegi wykonają specjaliści w miejscach najwyższej liczebności owadów krwiopijnych.

Odkomarzanie przeprowadzono także w Sandomierzu. Preparat rozpylano w nocy. Przeprowadzono je m.in w wąwozach, na terenach zielonych, w parkach, na skwerach i placach zabaw. Preparat działa także przeciwko rozmnażaniu się kleszczy.

Ale to nie wszystko w mieście zawieszono 20 budek dla jerzyków – ptaków, które żywią się komarami. Pojawiły się one na terenie nadwiślańskim o wschodniej ekspozycji, czyli na ulicach: Długosza, Mariackiej oraz Krótkiej.

Czytaj także: Agresywny owad w mieście. Walczą z nim opryskami albo jerzykami

Pryskają i zarybiają stawy

Swoje metody na walkę z komarami mają władze Wrocławia. Miasto nie tylko opryskuje tereny zielone wzdłuż rzek, czy parki i zieleńce, ale też zarybia zbiorniki wodne czy rozdaje mieszkańcom… lawendę.

Od 20 lat istnieje wrocławski Program Kontroli Liczebności Komarów. Prowadzi go Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Na podstawie jego raportów urzędnicy wyznaczają miejsca wymagające przeprowadzenia oprysków. Działania w terenie prowadzone są od początku marca do końca października.

– Mamy zmapowanych około 250 potencjalnych miejsc rozwoju komarów. Ustalamy wielkość populacji owadów i podejmujemy decyzje o przeprowadzeniu określonych zabiegów, określając przy tym dawki preparatu – informuje Grzegorz Rajter z biura prasowego UMW.

Preparaty biologiczne i chemiczne są rozpylone z samolotu w sumie na 1700 ha terenów zielonych wzdłuż Odry, Bystrzycy, Widawy i Ślęzy oraz pól irygacyjnych na Osobowicach.

Odkomarzanie metodą naziemną miasta prowadzą w parkach i terenach zielonych wzdłuż dolin rzecznych. Kompleksowym odkomarzaniem objęte są też tereny zieleni w dolinie rzeki Bystrzycy – od Marszowic do Jarnołtowa – ok. 350 ha. A w obszarze Natura 2000 aplikowane będą wyłącznie preparaty mikrobiologiczne.

Ale to nie wszystko. Jak podaje wrocławski ratusz naturalnym sprzymierzeńcem w walce z larwami komarów są ryby. Dlatego wiosną i jesienią zarybia się we Wrocławiu ok. 50 zbiorników wodnych, gdzie trafia narybek, który żywi się larwami komarów.

– W ten sposób linami, karasiami, karpiami koi, płociami i wzdręgami zarybiono już zbiorniki w parku Szczytnickim, fosę miejską, staw Pawłowicki i staw na terenie Arboretum Uniwersytetu Przyrodniczego – wylicza Grzegorz Rajter.

Czytaj także: Plaga komarów daje się we znaki. Miasta wzywają na pomoc jerzyki

A Jessica Wolska-Myszko z Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia mówi, że w tym roku miasto chce pokazać mieszkańcom, że istnieje szereg naturalnych sposobów, dzięki którym każdy z nas może ograniczyć liczbę komarów w swoim otoczeniu.

Urzędnicy radzą sadzić lawendę, miętę pieprzową, komarzycę, kocimiętkę, bazylię, mirt, koper włoski czy surmię bignoniową. Zapachu tych roślin nie lubią komary. Wrocław w tym roku rozdawał sadzonki lawendy.

A władze Włocławka podają, że uciążliwe owady już wkrótce nie powinny przeszkadzać mieszkańcom w spacerach.

– W tym roku chcielibyśmy pokazać mieszkańcom, że istnieje szereg naturalnych sposobów. Dzięki nim każdy z nas może ograniczyć liczbę komarów w swoim otoczeniu. Chcemy wyjść do mieszkańców z katalogiem dobrych praktyk. Aby byli świadomi, co komary przyciąga i jak mogą chronić się przed nimi jeszcze skuteczniej – wyjaśnia Jessica Wolska-Myszko, z Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Czytaj także: Opryski szkodzą nie tylko komarom

Pozostało 89% artykułu
Z regionów
Urzędnicze wsparcie dla prezydenta. Pełnomocnik społeczny lub na etacie
Z regionów
Najpiękniejsze krakowskie szopki. Ostatnie dni na zgłoszenie do konkursu
Z regionów
Coraz więcej magii świąt. Rozbłysną iluminacje w polskich miastach
Z regionów
Świąteczne jarmarki coraz bardziej doceniane
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Z regionów
Złote Lajki przyznane. Główne nagrody dla Warszawy, Wrocławia i Zachodniopomorskiego
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska