Chodzi o: Kraków, Skawinę, Zabierzów, Krzeszowice, Rabkę-Zdrój, Tarnów, Oświęcim, Czarny Dunajec, Chrzanów, Nowy Targ i Niepołomice.
Podobne jak Małopolska, uchwały antysmogowe podjęły sejmiki innych województw, ale jedynie małopolskie gminy zdecydowały się na wprowadzenie najbardziej restrykcyjnych zakazów dotyczących spalania paliw stałych.
Pionierzy
Przypomnijmy. Walka o czyste powietrze w Małopolsce rozpoczęła się od przyjęcia tzw. uchwał antysmogowych dla Krakowa i województwa. Od 1 września 2019 roku na obszarze gminy miejskiej Kraków obowiązuje całkowity zakaz spalania paliw stałych: węgla i drewna.
W kolejnych latach eliminowane będą stare kopciuchy na terenie gmin województwa. Do końca 2022 roku trzeba będzie wymienić piece pozaklasowe, a do końca 2026 r. – te o 3. lub 4. klasie emisyjności. Efekty wprowadzenia programu ochrony powietrza w Małopolsce są widocznie i odczuwalne. Badania Europejskiego Centrum Czystego Powietrza wykazały, że największy spadek zanieczyszczenia powietrza w latach 2010–2019 spośród kilkunastu dużych miast w Polsce nastąpił właśnie w Krakowie. Potwierdził to raport badaczy Akademii Górniczo-Hutniczej, obrazujący, że jakość powietrza w stolicy województwa poprawia się znacznie szybciej niż na pozostałym obszarze.
CZYTAJ TAKŻE: NSA walczy ze smogiem. Dał samorządom potężną broń