Kolejna małopolska gmina zakazuje kopciuchów

Zabierzów dołącza do gmin, które wprowadzają u siebie lokalne przepisy antysmogowe.

Publikacja: 09.04.2021 13:50

Władze Krakowa podkreślają, że znaczna część smogu nad miastem pochodzi z sąsiednich gmin

Władze Krakowa podkreślają, że znaczna część smogu nad miastem pochodzi z sąsiednich gmin

Foto: fot. adobestock / tomeyk

Radni chcą, by całkowity zakaz palenia w starych kopciuchach obowiązywał na terenie ich gminy od 2029 roku. W tej sprawie samorząd gminy spotkał się z wicemarszałkiem województwa małopolskiego Tomaszem Urynowiczem.

Mieszkańcy są chętni

Przypomnijmy. Gmina miejska Kraków jest pierwszą i jak na razie jedyną w kraju, na terenie której obowiązuje całkowity zakaz spalania drewna i węgla. Chęć podjęcia lokalnych uchwał antysmogowych i wprowadzenie podobnego zakazu wyraziło także 5 samorządów z województwa małopolskiego: gminy Skawina, Krzeszowice, Rabka-Zdrój oraz miasta Tarnów i Oświęcim.

Teraz do chętnych dołączyła gmina Zabierzów. – Wprowadzenie zakazu spalania węgla i drewna w podkrakowskich gminach (tzw. obwarzanku krakowskim) jest bardzo ważne i wpłynie na jakość powietrza nie tylko w samej gminie, której zakaz dotyczy, ale także i w Krakowie. Nie należy zapominać, że sporo zanieczyszczeń powietrza w stolicy Małopolski to transfer właśnie z sąsiednich gmin – podkreśla Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.

CZYTAJ TAKŻE: NSA walczy ze smogiem. Dał samorządom potężną broń

A gmina Zabierzów to bliski sąsiad Krakowa. – Wiele już zrobiliśmy dla czystego powietrza. Od kilku lat gmina uczestniczy w programach, których głównym celem jest eliminowanie zanieczyszczeń powietrza i wymiana nieekologicznych pieców – przekonuje Anetta Kucharska, pełnomocnik wójta Zabierzowa ds. jakości powietrza.

Mieszkańcy gminy mogą m.in. otrzymać 3 tys. dofinansowania do wymiany starego kopciucha z Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (program trwa od 2016 r.), mogą też dostać dofinansowanie 7 tys. złotych w ramach Planu Gospodarki Niskoemisyjnej (na mocy porozumienia z urzędem marszałkowskim) lub starać się o dofinansowanie z rządowego programu Czyste Powietrze.

Gmina prowadzi także poprzez Gminny Ośrodek Pomocy osłonowy program dla najuboższych mieszkańców. Uczestnicy tego programu mają zagwarantowaną wymianę sposobu ogrzewania na ekologiczne.

– Mieszkańcy naszej gminy są zainteresowani zmianą sposobu ogrzewania. Do tej pory udało się nam zlikwidować 50 proc. starych, nieekologicznych pieców. Do wymiany pozostaje ok. 2 tys. – podkreśla Anetta Kucharska. Wymianę pieców ma przyspieszyć współpraca z małopolskim urzędem marszałkowskim.

Urząd poprawi uchwały

Wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz jest zadowolony z zainteresowania samorządów uchwałami antysmogowymi.

– Rozmowy z przedstawicielami gmin, którym zależy na konkretnych działaniach dla zdrowia mieszkańców, były owocne – podsumował spotkanie z samorządowcami Zabierzowa, Skawiny, Krzeszowic, Rabki-Zdrój, Tarnowa i Oświęcimia. – Wiemy, że najważniejszym celem lokalnych uchwał antysmogowych będzie zakaz używania węgla od początku roku 2030. Te działania wpisują się w krajową politykę energetyczną, a aktywne samorządy dostaną wszelką możliwą pomoc merytoryczną ze strony Zarządu Województwa Małopolskiego – dodał wicemarszałek.

CZYTAJ TAKŻE: Ścisnął mróz, smog zaatakował. A w wymianie kopciuchów zastój

Na co mogą liczyć gminy i miasta, które chcą pozbyć się kopciuchów? Jeżeli chodzi o pomoc merytoryczną to współpraca z urzędem marszałkowskim pomoże samorządom przy tworzeniu wolnych od wad prawnych uchwał i wniosków, zostanie też opracowana procedura ich legislacji. Ma to wyeliminować przypadki uchwał, które np. zostałyby podjęte przez rady miast i gmin a potem zawetowane przez wojewodę z powodu zawartych w nich błędów formalnych.

Z dobrze skonstruowanych uchwał antysmogowych, spójnych z uchwałą wojewódzką dotyczącą czystego powietrza będą potem mogły skorzystać kolejne, małopolskie gminy. Namacalną korzyścią dla gmin będą także pieniądze – wicemarszałek obiecuje, że samorządy które zdecydują się na lokalne prawo antysmogowe będą preferencyjne traktowane przy podziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.

Radni chcą, by całkowity zakaz palenia w starych kopciuchach obowiązywał na terenie ich gminy od 2029 roku. W tej sprawie samorząd gminy spotkał się z wicemarszałkiem województwa małopolskiego Tomaszem Urynowiczem.

Mieszkańcy są chętni

Pozostało 94% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Z regionów
Głuchołazy po powodzi. Burmistrz: Sprzątamy. Remonty zalanych domów dopiero się zaczną
Z regionów
Powódź w Polsce: Poszkodowani coraz częściej potrzebują pomocy psychologicznej
Z regionów
Zrównoważony rozwój wymaga zróżnicowanego traktowania
Z regionów
W bibliotekach jest moc. Nie tylko dzisiejszej nocy
Z regionów
16. edycja „Biegnij Warszawo” przeszła do historii