– Wielu ósmoklasistów już od września czuje niesamowitą presję, a nikt takiej presji na dłuższą metę nie jest w stanie znieść, dlatego zawsze podkreślam: ten wybór jest ważny, trzeba zadecydować. Ale przedtem pozwolić dziecku poznać siebie, żeby nabrało poczucia własnej wartości, a później dać mu bezpieczne i spokojne warunki, by mogło podjąć decyzję ze zrozumieniem i wsparciem rodziców – mówi Urszula Stachowiak, doradca zawodowy Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku.
W połowie maja ruszy nabór do szkół ponadpodstawowych, ale już władze miast organizują wirtualne targi i spotkania dla młodzieży kończącej szkołę podstawą, które mają ułatwić jej wybór.
Uczą eksperci z wyższych uczelni
Stołeczne technika i szkoły branżowe I stopnia w roku szkolnym 2021/2022 przyjmą do klas pierwszych ponad 7 tys. absolwentów podstawówek (5,9 tys. w 45 technikach i 1,2 tys. w 19 branżowych szkołach I stopnia).
W Warszawie rozwija się szkolnictwo zawodowe. Miasto wprowadza innowacyjne programy, współpracuje z uczelniami, firmami, inwestuje w bazę dydaktyczną, a młodzież może wybierać w ponad 70 zawodach, w tym kilku nowych.
CZYTAJ TAKŻE: Mimo pandemii gminy likwidują szkoły. Najwięcej na Wschodzie