W „polskiej stolicy bezdomnych” zaczynają się testy tej grupy

Sytuacja epidemiczna bezdomnych od dawna zaprząta uwagę urzędników samorządowych. W Krakowie nazywanym „stolicą bezdomnych” – gdzie przebywa ich ponad 2 tys. – dyskusje na ten temat trwały od początku pandemii.

Publikacja: 20.03.2021 13:40

Testy na Covid-19 w Krakowie będą dobrowolne, a gmina wyda na nie 6 tys. zł.

Testy na Covid-19 w Krakowie będą dobrowolne, a gmina wyda na nie 6 tys. zł.

Foto: Fot. Pixabay

Teraz miasto sprawdza, ilu bezdomnych przeszło koronawirusa i czy nie potrzebują pomocy.

Testy terenowe

Testy na obecność przeciwciał SARS-COV-2 wśród bezdomnych rozpoczęły się 15 marca i potrwają miesiąc. Na zlecenie gminy miejskiej Kraków przeprowadza je Fundacja „Przystań Medyczna”, która od kilku lat udziela pomocy medycznej bezdomnym, ubogim i społecznie wykluczonym.

– W ciągu miesiąca, do 15 kwietnia, zaplanowane zostało wykonanie 280 testów stacjonarnych w noclegowni i Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Makuszyńskiego, Schronisku dla Bezdomnych Kobiet przy ul. Sołtysowskiej oraz ogrzewalni dla bezdomnych przy ul. Księcia Józefa. Testy będą przeprowadzane także w terenie, w miejscach, gdzie w Krakowie najczęściej przebywają bezdomni. Takich testów terenowych będzie 160 – tłumaczy Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu. Badania będą dobrowolne, a gmina wyda na nie 6 tys. zł.

Pomoc i hospitalizacja

Na samych testach się nie skończy: osoby, u których zostanie wykonane badanie, w zależności od występujących objawów i uzyskanego wyniku, będą objęte odpowiednią pomocą, łącznie z hospitalizacją.

CZYTAJ TAKŻE: Pokoje za złotówkę. Miasta uruchamiają pomoc dla najbardziej potrzebujących

Akcja przeprowadzenia testów na obecność przeciwciał jest pomysłem radnych miejskich: Tomasza Darosa i Łukasza Wantucha. – Zaproponowaliśmy przebadanie osób bezdomnych, bo to grupa osób, która często się przemieszcza i ma kontakty z wieloma mieszkańcami – wyjaśnia Łukasz Wantuch.

Radny dodaje, że badanie bezdomnych jest częścią większego projektu. Badani będą również m.in. nauczyciele i uczniowie krakowskich szkół. W projekcie chodzi o to, by dowiedzieć się jak wielu krakowian przeszło koronawirusa bezobjawowo.

Nie tylko Kraków testuje na koronawirusa bezdomnych. Podobnie jest w innych miastach. W stolicy badania osób bezdomnych na obecność przeciwciał SARS-COV-2 prowadzi organizacja pozarządowa, działająca na rzecz tych osób. Łącznie wykonała 645 testów na przeciwciała, z tego 496 w 2020 r. i 149 w tym – informuje Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza. Przyznaje, że w 2020 r. wyniki dodatnie były sporadyczne, ale już w tym roku około 2/3 testów daje wyniki pozytywne.

Wrocławski Wydział Zdrowia przeznaczył 18 tys. złotych na zakup 200 testów dla wrocławskiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. – Testy są na bieżąco wykorzystywane, przy okazji przyjęcia osób w kryzysie bezdomności do placówki. Jak na razie, nie wykazano w ich trakcie przypadków koronawirusa – zapewnia Marcin Obłoza, z wrocławskiego magistratu.

Przypomina, że w trakcie epidemii miasto prowadzi szereg dodatkowych działań na rzecz osób bezdomnych. To jest m.in. organizacja opieki nad 160 osobami bezdomnymi, przebywającymi w noclegowni przy ul. Małachowskiego i zapewnienie miejsca do odbycia kwarantanny.

CZYTAJ TAKŻE: Bezdomni nie pasują do zabytków?

Podczas kwarantanny te osoby mają zapewnione całodzienne wyżywienie, środki czystości i higieny. Koordynowano tym zakresie zbiórki oraz przekazywano artykuły od darczyńców.

Pomoc otrzymują również organizacje pozarządowe, które działają w obszarze bezdomności. To działania mające na celu pozyskanie środków ochrony osobistej (płyny dezynfekujące, maseczki, przyłbice, rękawiczki) – wylicza Marcin Obłoza.

Dodaje, że wrocławski MOPS pomaga również w tworzeniu tymczasowych miejsc izolacyjnych dla osób bezdomnych, które chcą skorzystać z pomocy placówek stacjonarnych. Takie miejsca są na bieżąco dofinansowywane.

Miasta bez testów

Ale są miasta, gdzie nie testuje się bezdomnych. – Poznań nie przeprowadzał, ani nie zlecał przeprowadzania wśród osób bezdomnych badań na obecność przeciwciał SARS CoV-2. Z informacji uzyskanych z ośrodków, które ustawowo opiekują się osobami bezdomnymi, wynika, że nie przeprowadzały one indywidualnie takich badań – przyznaje Daria Kulczewska, z biura prasowego poznańskiego ratusza.

Podobnie jest w Gdańsku. – Nie wykonywano u nas badań na obecność przeciwciał Sars-Cov-2 u osób w kryzysie bezdomności i nie ma informacji o tym, żeby odpowiednie placówki wykonywały je we własnym zakresie – mówi Olimpia Schneider, z gdańskiego magistratu.

Zdaniem dr n. med. Pawła Grzesiowskiego, eksperta w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń, wykładowcy Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, bezdomni wcale nie są w grupie większego ryzyka zakażenia, zwłaszcza ci spoza noclegowni czy schronisk.

CZYTAJ TAKŻE: Kraków: prawie 200 tys. zł na pomoc bezdomnym osobom LGBT+

– Dla tych osób ryzykiem mogą być jedynie odpady, które regularnie przeszukują. Jeśli tam im się trafią zakażone rzeczy, to i oni w ten sposób mogą się zakazić. Od innych ludzi raczej nie, bo inni omijają ich szerokim łukiem – uważa dr Grzesiowski.

Jednak ekspert zwraca uwagę na jeszcze inną rzecz: jeśli u bezdomnego doszłoby już do zakażenia, to będzie narażony na poważniejsze powikłania.

– Wielu z nich jest osłabionych, mają różne choroby, a część z nich nadużywa alkoholu i dlatego mogą być zagrożeni większą ilością powikłań, jeśli już wirus do nich dotrze – mówi dr Grzesiowski. I podkreśla, że on nie upatrywałby w bezdomnych żadnej dodatkowej groźby zakażenia dla innych osób.

Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Czy II tura przyniesie polityczne trzęsienia ziemi?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy
Z regionów
Wójt był jedynym kandydatem w wyborach i nie wygrał. Wyjaśnia dlaczego
Z regionów
W Polsce Wschodniej trudno o pociąg. Najłatwiej na Pomorzu