– Do skorzystania z wypożyczalni niezbędne jest aktualne zaświadczenie lekarskie, które potwierdzi schorzenie i określi, jakiego dokładnie sprzętu potrzebuje chory oraz oświadczenie o wysokości dochodów na członka rodziny z miesiąca poprzedzającego miesiąc zgłoszenia – tłumaczy zasady działania wypożyczalni Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania. W tym mieście taki punkt działa od trzech lat.
W Rzeszowie uruchomiono go niedawno. Tam w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej mieszkańcy stolicy Podkarpacia mogą wypożyczyć sprzęt pielęgnacyjny, rehabilitacyjny, czy tzw. wspomagający (np. wózki inwalidzkie, balkoniki, kule itp.). Poza tym MOPS oferuje im transport sprzętu wielogabarytowego czy usługi fizjoterapeuty w zakresie nauki obsługi i wykorzystania sprzętu.
Nauczą jak korzystać ze sprzętu
Darmowe wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego działają w innych miastach. W Warszawie została uruchomiona w lipcu ub. roku (przy placu Dąbrowskiego 5).
– Wypożyczenie sprzętu jest poprzedzone indywidualną diagnozą potrzeb przeprowadzoną w mieszkaniu uczestnika projektu, a sprzęt jest dostarczany na miejsce i serwisowany. Obecna edycja projektu potrwa do 29 maja 2022 roku – mówi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.
CZYTAJ TAKŻE: Łódź: profilaktyka, rehabilitacja i RTG muszą ustąpić pilniejszym potrzebom