Samorządy ruszą do „starcia z opresyjnymi organami państwa”

Prezydent Ciechanowa wspiera lokalnych przedsiębiorców nękanych przez Sanepid. Pomoc prawną miejscowym firmom oferują też władze Krakowa.

Publikacja: 24.02.2021 13:16

Samorządy ruszą do „starcia z opresyjnymi organami państwa”

Foto: Fot. Pixabay

Działania kontrolne Sanepidu oraz wydawane przez nich kary są nielegalne. W ostatnich tygodniach sądy administracyjne jednoznacznie i wielokrotnie uznawały, iż zakazywanie działalności gospodarczej poprzez rządowe rozporządzenie jest niekonstytucyjne. Sądy uchylają kary Sanepidu, a mimo tego ta instytucja nadal nachodzi przedsiębiorców i na podstawie tych samych, już zakwestionowanych, przepisów karze prowadzących działalność gospodarczą – mówi Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa (PSL), z wykształcenia prawnik.

Starcie z opresyjnymi organami

Kilka dni temu zapowiedział publicznie, że udzieli prywatnie pomocy jako właśnie prawnik, a nie jako prezydent miasta przedsiębiorcom nękanym przez Sanepid.

Zdaniem prezydenta Ciechanowa przepisy, na podstawie których zakazywane jest prowadzenie działalności gospodarczej, są niezgodne z konstytucją i są nielegalne.

– Uważam, że należy opowiedzieć się po słabszej stronie, którą w starciu z opresyjnymi organami państwa są niewątpliwie przedsiębiorcy – dodaje w rozmowie z „Życiem Regionów”.

Obecnie prezydent Ciechanowa wspiera dwóch przedsiębiorców prowadzących lokal gastronomiczny, którzy otworzyli go w reżimie sanitarnym.

CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki pod sąd? Podhale wykopuje topór wojenny

Nie dostali oni żadnej pomocy od państwa z żadnej z rządowych tarcz. Spotkałem się z nimi, doradzam jako prawnik, skierowałem pismo w ich obronie do Sanepidu – mówi prezydent Kosiński.

Podkreśla, że „obecnie są prowadzone działania związane z wystąpieniami do RPO, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz NIK.

– Trwają też analizy, czy decyzje Sanepidu mogą wypełniać znamiona przestępstwa z art. 220 kodeksu karnego, tj. utrudnianie czy uniemożliwianie przedsiębiorcy prowadzenia działalności gospodarczej – zdradza prezydent Ciechanowa.

Przypomina, że przedsiębiorcom pomaga też samo miasto, które podjęło decyzję o zwolnieniu gastronomii z opłaty koncesyjnej, a branże, które mają zakaz działalności lub jej istotne ograniczenie, zostaną zwolnione z podatku od nieruchomości.

– Wszelkie koszty tych działań ponosi budżet miasta, niestety nie możemy liczyć na żadne rekompensaty z budżetu państwa – zauważa prezydent Kosiński.

Nieodpłatne dyżury

Z pomocą prawną przedsiębiorcom ruszył też Kraków. Jeszcze w styczniu władze miasta zdecydowały się podpisać umowę z Okręgową Radą Adwokacką na udzielanie właścicielom firn bezpłatnych porad prawnych.

– Widzimy duże zapotrzebowanie ze strony przedsiębiorców, więc zachęciliśmy Okręgową Radę Adwokacką w Krakowie, by krakowscy adwokaci przyłączyli się do akcji pomocowej realizowanej przez miasto – mówił nam Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

CZYTAJ TAKŻE: O krok od nowego lockdownu. Może go sprowokować głupota

Jak zauważa Grażyna Rokita, z krakowskiego magistratu „przedłużająca się pandemia koronawirusa i związane z tym obostrzenia coraz bardziej niekorzystnie odbijają się na kondycji krakowskich firm.
– A rosnąca grupa przedsiębiorców deklaruje, że w związku z zaistniałą sytuacją zmuszona będzie do zamknięcia bądź ograniczenia swojej dotychczasowej działalności. Zadaniem Urzędu Miasta Krakowa jest wszechstronna pomoc i wsparcie dla przedsiębiorców, zwłaszcza dla tych działających w skali mikro – tłumaczy Grażyna Rokita.

Od 2 lutego w każdy wtorek w godz. 11-12 adwokaci pełnią nieodpłatne dyżury w Punkcie Obsługi Przedsiębiorcy (POP) przy ul. Wielickiej 28a w Krakowie.

Na konsultację przedsiębiorcy mogą umówić się, dzwoniąc pod numer telefonu POP (12) 616 56 00 lub poprzez stronę internetową https://business.krakow.pl/pop.

– Na dzień dzisiejszy wszystkie terminy konsultacji są już zarezerwowane na dwa tygodnie do przodu – mówi Grażyna Rokita.

Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Czy II tura przyniesie polityczne trzęsienia ziemi?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy
Z regionów
Wójt był jedynym kandydatem w wyborach i nie wygrał. Wyjaśnia dlaczego
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Z regionów
W Polsce Wschodniej trudno o pociąg. Najłatwiej na Pomorzu