Potrzebni rachmistrzowie do spisu. Kilka dni na zgłoszenia

Zbliża się narodowy spis powszechny ludności i mieszkań. Samorządy ogłosiły nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych. Chętni mogą się zgłaszać do 9 lutego.

Publikacja: 02.02.2021 11:36

Do przeprowadzenia spisu nie będzie niezbędna bezpośrednia rozmowa. Wywiady można będzie przeprowadz

Do przeprowadzenia spisu nie będzie niezbędna bezpośrednia rozmowa. Wywiady można będzie przeprowadzać również przez telefon

Foto: Adobestock / WavebreakMediaMicro

Narodowy Spis Powszechny 2021 zostanie przeprowadzony od 1 kwietnia do 30 czerwca, choć nie jest wykluczone, że ten termin zostanie wydłużony do 30 września, jeśli w życie wejdzie nowelizacja ustawy o spisie powszechnym.

Takie badanie odbywa się co 10 lat. Ostatni spis odbył się w 2011 roku. Służy ono zebraniu informacji o liczbie ludności, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o stanie mieszkań i budynków.

CZYTAJ TAKŻE: Rachmistrzowie mają wzięcie. Spis rolny już wkrótce

Wśród pytań zadawanych Polakom będą m.in o wiek, płeć, obywatelstwo, adres, stan cywilny, wykształcenie, aktywność zawodową, czy ewentualną niepełnosprawność. Ale znajdą się też pytania o narodowość, język, którym posługujemy się w domu oraz o wyznanie.

Uzyskane informacje będą  później wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych.

Czekają szkolenia i egzamin

Do przeprowadzenia badania niezbędni są rachmistrzowie spisowi, którzy będą zbierać dane bezpośrednio lub telefonicznie – wszystko będzie zależało od aktualnej sytuacji związanej z epidemią Covid-19. Nabór kandydatów rozpoczął się w poniedziałek 1 lutego i potrwa do wtorku 9 lutego.

Kto może zostać rachmistrzem spisowym? Jak informuje poznański ratusz,  kandydat musi być pełnoletni, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, mieć co najmniej średnie wykształcenie i posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie.

– Nie może być skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Każdy kandydat musi też przejść szkolenie w trybie online, które będzie zakończone zdanym egzaminem – wylicza poznański ratusz.

CZYTAJ TAKŻE: W gminach powstaną biura spisowe 

Szkolenie zakończy się egzaminem. Kandydaci, którzy uzyskają pozytywny wynik z egzaminu, czyli udzielą co najmniej 60 proc. poprawnych odpowiedzi, zostaną wpisani na listę osób zakwalifikowanych do pełnienia roli rachmistrza.

O kolejności na liście decydować będzie najwyższa liczba punktów uzyskanych na egzaminie (jako pierwsze kryterium) oraz najkrótszy czas, w jakim został napisany test w przypadku takiej samej liczby uzyskanych punktów (jako drugie kryterium).

– Kandydaci, którzy uzyskają najwyższe miejsce na liście, zostaną powołani na rachmistrzów spisowych, w liczbie adekwatnej do potrzeb. Pozostali zakwalifikowani kandydaci trafią na listę rezerwową – informuje wrocławski magistrat.

Do przeprowadzenia spisu w Warszawie potrzeba 745 rachmistrzów. W Poznaniu – 222 oraz 111 osób rezerwowych, a w Białymstoku – 123.

Jedna stawka za badanie

Kandydaci, powołani na rachmistrzów spisowych, podpiszą umowę zlecenia z dyrektorem urzędu statystycznego. Ich wynagrodzenie obliczone zostanie na podstawie liczby przeprowadzonych wywiadów. Stawka za wywiad bezpośredni wynosi 7 zł brutto, a za telefoniczny 4 zł brutto.

Jednak po wejściu w życie drugiej nowelizacji ustawy o NSP 2021 stosowana będzie jednolita stawka 6 zł brutto za realizację wywiadu spisowego, niezależnie od tego, czy będzie to wywiad bezpośredni czy telefoniczny.

CZYTAJ TAKŻE: Państwo Wielkiego Brata rośnie: przybywa systemów monitoringu

Projekt zakłada też rozwiązanie umożliwiające zastępcy właściwego wojewódzkiego komisarza spisowego powołanie rachmistrzów spisowych spośród pracowników jednostek samorządu terytorialnego wyznaczonych przez właściwych gminnych komisarzy spisowych, bez konieczności poddania tych osób sformalizowanemu i czasochłonnemu naborowi.

Rozwiązanie takie będzie mogło być stosowane w sytuacji np. braku zainteresowania potencjalnych kandydatów na rachmistrzów spisowych uczestnictwem w naborach, albo rezygnacją kandydatów na rachmistrzów spisowych w trakcie procedury naboru lub już po powołaniu na tą funkcję.

Więcej informacji na temat naboru na rachmistrza spisowego można znaleźć na stronach internetowych własnego miasta czy gminy.

Narodowy Spis Powszechny 2021 zostanie przeprowadzony od 1 kwietnia do 30 czerwca, choć nie jest wykluczone, że ten termin zostanie wydłużony do 30 września, jeśli w życie wejdzie nowelizacja ustawy o spisie powszechnym.

Takie badanie odbywa się co 10 lat. Ostatni spis odbył się w 2011 roku. Służy ono zebraniu informacji o liczbie ludności, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o stanie mieszkań i budynków.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
W miastach powstają nowe wybiegi dla psów
Z regionów
Jak samorządowcy wspierają działkowców. Powstają siłownie i place zabaw
Z regionów
W Sokółce powstaje biblioteka z miejscem do robienia sobie selfie
Z regionów
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Dopilnuj, żebyś był w spisie
Z regionów
Krzyże w urzędach. Czy inne miasta pójdą w ślady Warszawy i Rafała Trzaskowskiego?
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy