Już raz w grudniu mieszkańcy Krakowa mogli za darmo jeździć po mieście autobusami czy tramwajami, bo zanieczyszczenie powietrza było zbyt wysokie.
W Poznaniu jeszcze nie było takiej sytuacji, a Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wspiera członkowskie gminy w ograniczaniu emisji i poprawy jakości powietrza w regionie. I tylko w ramach metropolitalnego „Programu na rzecz ograniczania niskiej emisji” do końca 2021 roku przeznaczy na ten cel ponad 100 mln zł.
Zbyt dużo pyłów, jeździsz za darmo
Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa w połowie grudnia poinformowało, że wprowadza bezpłatną komunikację w środę, 16 grudnia, od godz. 0 do godz. 24. Powód? Przekroczenie średniego poziomu zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10 (50µg/metrów sześciennych na znacznym obszarze miasta.
– Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny podjąć środki ostrożności – przestrzegał krakowski magistrat.
Radził, by unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń, ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń. Osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe lekarstwa i stosować się do zaleceń lekarzy.