– To działanie jest pozytywnie oceniane przez mieszkańców – zapewnia Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK. W tym mieście takie informacje pojawiają się już od pięciu lat, w innych pojawiły się niedawno, a w części takie tablice dopiero powstaną.
Smog dusi Polskę od lat. Na czele rankingów najbardziej zasmogowanych polskich miast zadomowiły się Pszczyna i Nowy Targ. Ale w zestawieniu przygotowanym na podstawie danych pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska za 2019 rok nie brakuje miast m.in. ze Śląska. W ub. roku najwięcej dni smogowych było w Pszczynie (106 dni), Rybniku (89 dni) oraz Nowym Targu (88 dni). Ale też w Wodzisławiu Śląskim, Nowej Rudzie czy w Zabrzu.
Mają dane z powiatu…
Mieszkańcy wielu miast z wysokim stężeniem smogu o poziomie zanieczyszczeń w danym dniu mogą dowiedzieć się na przystanku komunikacji miejskiej. Także pasażerowie korzystający z komunikacji organizowanej przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, która obsługuje aż 41 gmin, mogą od kilku dni sprawdzić stan jakości powietrza czekając na autobus.
Informacje pojawiły się na tablicach elektronicznej informacji pasażerskiej w poprzednim sezonie grzewczym (2019- 2020). Wtedy dotyczyły całej strefy oceny jakości powietrza pod nazwą Aglomeracja Górnośląska.
CZYTAJ TAKŻE: Smog śląski. Wydatki rosną, efektów nie widać