E-przewodnik nie zastąpi spaceru po muzeum i jego okolicach, ale w tej chwili to jedyna szansa na wizytę w instytucjach kultury. Szansa warta wykorzystania, bo nowe narzędzie umożliwia poznanie dziejów kilkunastu miejsc, które zapisały się w historii miasta. Zawiera opisy, zdjęcia, plany i nagrania przybliżające dzieje łódzkiej ziemi obiecanej.
Znowu biała
Fabrykę przy Piotrkowskiej wzniesiono w latach 1835-38, później była rozbudowana. To tu uruchomiono pierwszą w Łodzi maszynę parową i pierwszą w mieście zmechanizowaną przędzalnię oraz tkalnię bawełny. Tu stanął pierwszy łódzki komin fabryczny. Od 2015 roku dawny zakład Ludwika Geyera, niegdysiejszego króla perkalu, ma status Pomnika Historii.
Dziś jest siedzibą Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, które – wcześniej pod innymi nazwami – działa tu od 1960 r. Niewykluczone, że była to pierwsza w Polsce adaptacja obiektu poprzemysłowego na cele muzealne.
CZYTAJ TAKŻE: Rewitalizacja centrum Łodzi nabiera rozpędu. Widać kolejne efekty
Swoją nazwę Biała Fabryka zawdzięcza otynkowaniu, które różni ją od późniejszych surowych budynków z cegły, z jakich zasłynęła fabryczna Łódź. Po zakończonej niedawno rewitalizacji białe znów jest białe. Na przedsięwzięcie pt. „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi” złożyło się nie tylko odnowienie elewacji, ale też przebudowa domów w sąsiednim Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej (który także omówiono w e-przewodniku).