W piątek, w przeddzień Dnia Czystego Powietrza, Polski Alarm Smogowy rozpoczął drugą edycję akcji „Zobacz czym oddychasz”. W najbliższych miesiącach instalacje staną w 18 miastach. Celem kampanii jest skierowanie uwagi na zanieczyszczenie powietrza i zachęta do wymiany starego pieca.
– Zanieczyszczenia powietrza są bardzo często niewidoczne i tym samym lekceważone. Na naszej instalacji zamontowaliśmy dwumetrowy model ludzkich płuc pokryty białą, półprzepuszczalną tkaniną – wyjaśnia Piotr Siergiej, rzecznik PAS. – Wentylatory umieszczone z tyłu przepuszczają przez nie powietrze, co sprawia, że płuca „oddychają”. Na białej materii zaczynają osadzać się zanieczyszczenia. Doświadczenia z poprzedniego roku pokazują, że w ciągu dwóch tygodni materia pokrywająca płuca staje się ciemnoszara.
Kampania ruszyła w Warszawie. W kolejnych tygodniach płuca zawitają m.in. w Otwocku, Jeleniej Górze, Bydgoszczy, Wałbrzychu, Myślenicach, Pszczynie, Sosnowcu i Rybniku.
Czyste Powietrze nie napływa
Przy okazji Polski Alarm Smogowy zwraca uwagę na powolne tempo wymiany domowych pieców, które są główną przyczyną smogu w Polsce. Rządowy program „Czyste Powietrze”, którego celem jest wymiana starych kotłów w 3 milionach domów jednorodzinnych, nie działa w założonym tempie. W ciągu dwóch lat działania programu złożono 180 tys. wniosków – to zaledwie 30 proc. planu na ten okres.
Na papierze sprawa wygląda imponująco – budżet zaplanowanego na lata 2018 – 2028 programu miałby wynieść 103 mld zł.