Miasta będą musiały obejść się smakiem. Prestiżowe imprezy przeniesione do sieci

Jesień, jak zwykle miała obfitować w filmowe spotkania, jednak większość dużych imprez odbędzie się on line.

Publikacja: 22.10.2020 12:58

Festiwal Nowe Horyzonty odbędzie się w tym roku online, podobnie jak kilka innych prestiżowych impre

Festiwal Nowe Horyzonty odbędzie się w tym roku online, podobnie jak kilka innych prestiżowych imprez filmowych.

Foto: Fot. Mat. pras. / MFF Nowe Horyzonty

Wiele festiwali filmowych zostało przeniesionych na jesień. Dziś można dywagować, czy organizatorami kierowała nadzieja, że pandemia zostanie opanowana i liczyli na większą frekwencję niż letnia, nie zmienia to jednak faktu, że obecnie można zapełnić jedynie 25 procent miejsc na widowni. Dlatego większość imprez odbędzie się on line, a tylko niektóre w trybie mieszanym.

Wirtualne Horyzonty

Wrocław od dawna przyciągał kinomanów wakacyjnymi Nowymi Horyzontami oraz jesiennym American Film Festival. Teraz obie imprezy są połączone, ale odbędą się w sieci.

Największą atrakcją Nowych Horyzontów jest konkurs filmów stworzonych przez bezkompromisowych twórców poszukujących nowych form wyrazu. W tym roku w dniach od 5 do 15 listopada o Grand Prix konkurować będzie 12 produkcji z całego świata.

Bohaterką „To nie pogrzeb, to zmartwychwstanie” Lemohanga Jeremiaha Mosese jest kobieta, która nie godzi się na to, by jej wieś – a wraz z nią groby, pola, tradycje – została wymazana z powierzchni Ziemi przez budowę potężnego zbiornika wodnego. O lokalnych społecznościach opowiadają także meksykańskie „Sanktuarium” Joshua Gila i bułgarski „Luty”, którego autorem jest Kamen Kalev. Hiszpański „Czerwony księżyc” Loisa Patiño zanurza się galicyjskich mitach.

CZYTAJ TAKŻE: Festiwal Trans/Misje: Aktorzy zagrają mocnego punk rocka

Będzie też można obejrzeć nowe produkcje o zmorach cywilizacji. W „O niedogodności narodzin” Austriaczka Sandra Wollner pokazuje, jak maszyny wydobywają z nas najmroczniejsze fantazje, a zarazem ujawniają kruchość i bezbronność. Z kolei Filip Jan Rymsza, mieszkający w Stanach reżyser polskiego pochodzenia, nakręcił rozgrywający się w świecie maklerów giełdowych thriller „Komar” o tym, że przypadkowy komar może wstrząsnąć posadami systemu.

Do wygrania w konkursie są Grand Prix dla najlepszego filmu i 15 000 Euro – przyznawane przez międzynarodowe jury oraz Nagroda Publiczności.

W programie znalazły się także festiwalowe przeboje prosto z Toronto, Berlina, Sundance i Cannes, pokazy mistrzów oraz klasycznych odrestaurowanych dzieł i wybór nowych polskich filmów krótkometrażowych.

Posiadacze karnetów będą mogli obejrzeć aż 50 różnych filmów na nowohoryzontowej platformie online. Cena za dostęp do jednego tytułu wynosić będzie więc mniej 8 zł. Można też karnet przenieść na przyszły rok. Sprzedaż biletów rusza 27 października. Cena jednego 15 zł.

Dziwna i nierealna rzeczywistość

Program dokumentalny tegorocznego American Film Festival obfitować będzie w obrazy Stanów Zjednoczonych, których próżno szukać w codziennych doniesieniach medialnych. Wśród bohaterów filmów znajdziemy Bruce’a Lee, Orsona Wellesa czy Denisa Hoppera. Pokazy specjalne przyniosą opowieść o amerykańskim królu operacji plastycznych, dyskryminacji wpisanej w kod nowoczesnych technologii oraz historię muzycznych fascynacji byłego prezydenta USA.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus uderzył w festiwale

Tylko online odbędzie się Cieszyńskie Kino na Granicy. Jego nowy termin to 23 – 29 listopada.

– W marcu znaleźliśmy się wszyscy w dziwnej i nierealnej rzeczywistości, która zaskoczyła wszystkich, zmieniła świat, zamknęła nas w domach, zweryfikowała plany i pokazała ich kruchość – podkreśla Jolanta Dygoś, dyrektorka Kina na Granicy. – Ale kultura też jest ważna. Dlatego pracujemy nad powrotem do tradycyjnego spotkania na granicy w przyszłym roku. W tym roku proponujemy zaś naszym widzom seanse wybranych filmów z zakładanego wcześniej programu.

Widzowie tegorocznej edycji Kina na Granicy zobaczą online około 50 filmów. Bohaterami retrospektyw będą Miloš Forman („Konkurs”), Andrzej Żuławski („Opętanie”), a także Ján Kadár i Elmar Klos. Najwięcej będzie jednak nowych polskich, czeskich i słowackich filmów sezonu 2019/2020, m.in. Ondřeja Provazníka, Martina Duška, Michala Hogenauera, Jiříego Havelki. Zestaw ten wzbogacą czeskie hity z zeszłorocznej edycji festiwalu. Akredytacje kosztują do 190 zł.

Nie wiadomo jeszcze, w jakim trybie odbędzie się toruński Camerimage Marka Żydowicza, światowe święto operatorów. Pewna jest data 14-21 listopada.

Atmosfera nie do zastąpienia

Organizatorzy bronią się jak długo można przed przenoszeniem imprez do sieci, nic bowiem nie zastąpi festiwalowej atmosfery spotkań, a jednocześnie pandemiczne formy organizowania festiwali umożliwiają dotarcie do publiczności poza miejscem tradycyjnej lokalizacji. Padają też rekordy. Krakowski Festiwal Filmowy miał rekordowo 40 tysięcy widzów, zaś Millennium Docs Against Gravity zgromadziło w sieci ponad 101 tys. widzów oraz dodatkowo 65 tys. osób w kinach. Festiwal pobił rekord 166 tys. widzów.

Wiele festiwali filmowych zostało przeniesionych na jesień. Dziś można dywagować, czy organizatorami kierowała nadzieja, że pandemia zostanie opanowana i liczyli na większą frekwencję niż letnia, nie zmienia to jednak faktu, że obecnie można zapełnić jedynie 25 procent miejsc na widowni. Dlatego większość imprez odbędzie się on line, a tylko niektóre w trybie mieszanym.

Wirtualne Horyzonty

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Marszałek województwa śląskiego: Naszą wizytówką będzie przemysł zielonych technologii
Z regionów
W miastach powstają nowe wybiegi dla psów
Z regionów
Jak samorządowcy wspierają działkowców. Powstają siłownie i place zabaw
Z regionów
W Sokółce powstaje biblioteka z miejscem do robienia sobie selfie
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Z regionów
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Dopilnuj, żebyś był w spisie
Z regionów
Krzyże w urzędach. Czy inne miasta pójdą w ślady Warszawy i Rafała Trzaskowskiego?