Brakuje ich, bo nie wszędzie powołano pełne składy lub część zasiadających tam osób zwyczajnie zrezygnowała. – W radykalnych przypadkach, gdy dochodzi do rezygnacji członków komisji w tzw. ostatniej chwili, takich uzupełnień dokonuje się nawet w dzień wyborów – mówi Anna Latocha z krakowskiego magistratu.
Wakacje trzebią komisje
O nadchodzących wyborach niektórzy politolodzy mówią, że są najważniejsze w ostatnich 30 latach. Wręcz historyczne. Jest szansa, by obejrzeć je z bliska. Wystarczy zgłosić się na członka obwodowej komisji wyborczej. Jakie warunki trzeba spełnić by zasiąść w tym ciele?
Jak podaje PKW, trzeba być dorosłym obywatelem Polski, nie można być ubezwłasnowolnionym prawomocnym orzeczeniem sądu, ani być pozbawionym praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie można też być pozbawionym praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu.
W komisji wyborczej nie mogą zasiadać osoby, które startują w wyborach, są komisarzami wyborczymi lub pełnomocnikami wyborczymi czy finansowymi, ani urzędnikiem wyborczym czy też mężem zaufania lub obserwatorem społecznym.
CZYTAJ TAKŻE: „To będą najdroższe wybory w historii”. Miasta chcą więcej pieniędzy