Dla turystów przebywających na Mazurach i Podlasiu wymarzoną atrakcją są zabytki Tykocina, związane m.in. z bohaterami „Trylogii” Sienkiewicza. Wśród nich jest tykociński zamek zrekonstruowany na fundamentach z XVI w., gdzie działa muzeum. W czasie potopu szwedzkiego na zamku zmarł Janusz Radziwiłł. Za zasługi dla ojczyzny warownia została nadana Stefanowi Czarnieckiemu.
Barokowy Tykocin
Warto się przejść po tykocińskim rynku o trapezowatym, barokowym planie. Zdobi go dwumetrowy pomnik Czarnieckiego z 1763 r. – najprawdopodobniej drugi po kolumnie Zygmunta najstarszy świecki pomnik w Polsce. Wzniesiony został z inicjatywy Jana Klemensa Branickiego. Także barokowy kościół Świętej Trójcy i zespół klasztorny bernardynów zawdzięczamy Branickiemu.
Tykocin to ważne świadectwo kultury żydowskiej. Kahał założony tu w 1522 r. należał do najbardziej znaczących. Trzeba odwiedzić tykocińską Wielką Synagogę w kształcie z 1736 r. Można tu podziwiać ścienne malowidła oraz ozdoby Tory, lampki i świeczniki chanukowe, balsaminki, tałesy, tefiliny, jarmułki. Z kolei w Domu Talmudycznym prezentowana jest kolekcja obrazów Zygmunta Bujnowskiego tworzącego w Tykocinie.
CZYTAJ TAKŻE: Startują wakacje czasów zarazy
W Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku znajduje się największa na świecie kolekcja 110 pastelowych prac Witkacego. Reprezentują wszystkie okresy twórczości Witkacego – młodzieńczy, rosyjski, lata przynależności do formistów, rok 1924, kiedy artysta zaprzestał malowania obrazów według założeń teorii Czystej Formy, oraz lata działalności Firmy Portretowej (1925–1939). Są też fotografie, listy, pierwodruki książek. Nawet ci, którzy widzieli już ekspozycję, powinni obejrzeć ją w nowej, zrewitalizowanej przestrzeni Białego Spichlerza. Urządzono tam też wystawę dzieł Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Jacek Malczewskiego, Olgi Boznańskiej.