– W okresie 2021-2025 województwo podkarpackie planuje przeznaczyć na realizację połączeń kolejowych w relacjach PKA kwotę ok. 143 mln zł – mówi Aleksandra Gorzelak-Nieduży z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.
Lubelszczyzna o własną kolej aglomeracyjną walczyła od kilku lat. – Najnowsza odsłona projektu została przedstawiona w marcu przez zarządcę infrastruktury kolejowej (PKP PLK) jako jeden z projektów o charakterze regionalnym do realizacji w przyszłej perspektywie finansowej w ramach RPO naszego województwa – mówi Remigiusz Małecki, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
CZYTAJ TAKŻE: Program Kolej+: Wkład własny problemem dla samorządów
Przyznaje, że pierwsze próby zbadania możliwości realizacji LKA były podejmowane jednak już przed kilku laty przez środowisko osób związanych z organizacją przewozów kolejowych. W trakcie dyskusji doszło do rozszerzenia zakresu koncepcji i w ramach jej opracowania zostanie wykonana analiza zasięgu terytorialnego Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej.
– Wstępnie zidentyfikowany obszar ograniczony jest miastami Chełm, Parczew, Puławy oraz Kraśnik, z opcją przedłużenia do Biłgoraja przez Szastarkę i Janów Lubelski – opowiada Remigiusz Małecki.