Miejskie pasieki przetrwają pandemię

Biorąc pod uwagę panującą wokół epidemię koronawirusa, pszczoły mają się całkiem dobrze, a instytucje i stowarzyszenia zajmujące się pasiekami w miastach raczej nie obawiają się o ich przyszłość.

Publikacja: 25.05.2020 19:36

Pasieki w miastach rosną w siłę

Pasieki w miastach rosną w siłę

Foto: fot. Piotr Guzik

Najstarsze z miejskich pasiek funkcjonują w Warszawie i Krakowie. W stolicy domy dla pszczół pojawiły się na dachu hotelu Regent już w 2011 r., a w 2014 r. radni zdecydowali, że hodowla pszczół w mieście jest legalna. Dziś w samej Warszawie działa ponad 400 pasiek, w których znajduje ponad 1000 uli. Raczej nie będzie ich ubywać.

W Krakowie pięć pasiek działa od 2017 r. na dachach miejskich instytucji, m.in. Zarządu Budynków Komunalnych czy Centrum Obsługi Mieszkańców przy ul. Wielickiej. W 2018 r. przybyły cztery nowe pasieki. Projektem Pasieka Kraków opiekuje się Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM), który znalazł sposób na jego utrzymanie. Są to tzw. pakiety sponsorskie. Chętni mogą zasponsorować nową pasiekę albo zaopiekować się już istniejącą. – Koszt pakietu sponsorskiego to 10 tys. zł na pasiekę złożoną z 5 uli. Pomimo problemów finansowych spowodowanych pandemią zainteresowanie jest całkiem spore. Aktualnie cztery pasieki są sponsorowane, a miasto prowadzi rozmowy z kolejnymi dwoma firmami na temat sponsorowania. To dobry sposób na utrzymanie miejskich pszczół – podkreśla Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Z regionów
Samorządy rozbudowują nekropolie
Z regionów
Śląsk wyludnia się najmocniej ze wszystkich województw
Z regionów
Gminy urosną kosztem sąsiadów. A niektórym odbiorą swoje tereny
Z regionów
Kraków jak Amsterdam. Też już ma nocnego burmistrza
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Z regionów
Krajobraz po burzy w małopolskim sejmiku