Przygotowali oni opinię prawną, po tym jak w nocy ze środy na czwartek do wszystkich samorządów w Polsce trafił anonimowy e-mail z Poczty Polskiej z prośbą o przekazanie jej list wyborców. Maile wysłano ze skrzynki wybory2020@poczta-polska.pl.
Samorządowcy uznali żądanie za nieuprawniony anonim i zapowiedzieli, że spisów wyborców nie przekażą, a niektórzy prezydenci miast nawet powiadomili prokuraturę w sprawie próby wyłudzenia danych wyborczych.
Wniosek z podpisem kwalifikowanym
Jak zauważają prof. Krystian M. Ziemski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza i prawnik Maciej Kiełbus z Kancelarii Ziemski & Partners, Poczta Polska jest podmiotem legitymowanym do wystąpienia z wnioskiem, o którym mowa w art. 99 ustawy SARS (ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 – red.), o ile spełnione są przesłanki określone w tym przepisie. – Należy w pełni podzielić stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej, że wniosek w tym zakresie może być złożony wyłącznie przez podmiot uprawniony do reprezentacji operatora wyznaczonego – w przedmiotowej sprawie Poczty Polskiej. Wniosek ten powinien być także opatrzony podpisem elektronicznym pozwalającym na identyfikację osoby składającej wniosek – podkreślają eksperci.
CZYTAJ TAKŻE: Władze miast nie chcą przekazać Poczcie danych wyborców. Zawiadamiają prokuraturę
Ich zdaniem należy założyć, iż intencją ustawodawcy było przekazanie w odpowiedzi na wniosek spisów lub rejestrów znajdujących się w chwili rozpatrywania wniosku w posiadaniu przez samorządy.