Obcokrajowcy pracujący w Polsce to nie tylko wysoko wykwalifikowani specjaliści z Europy Zachodniej. Polską branżę budowlaną od lat zasilają Ukraińcy. Dostawcy posiłków rekrutują się m.in. spośród gości z Indii. Oni także potrzebują informacji na temat aktualnej sytuacji, porad praktycznych czy listy miejsc, w których mogą szukać pomocy.
Z tą myślą poznański Migrant Info Point (MIP) – miejski punkt pomocy dla obcokrajowców – przygotował poradnik, w którym informacje o sytuacji epidemiologicznej publikowane są po angielsku, rosyjsku i ukraińsku.
Chodzi przy tym nie tylko o zasady profilaktyki i listę bieżących ograniczeń, ale też o zdalne doradztwo zawodowe, jako że – co podkreśla zespół MIP – do punktu zgłasza się coraz więcej osób szukających pracy. W czasie godzinnej, indywidualnej konsultacji online można omówić przygotowanie cv i listu motywacyjnego czy specyfikę zdalnych rozmów kwalifikacyjnych.
Migrant Info Point dostarcza też informacji o polskim systemie ochrony zdrowia, wskazuje miejsca pomocy psychologicznej oraz organizacje samorządowe zajmujące się wsparciem dla obcokrajowców.
Urząd Miasta we Wrocławiu tłumaczy potrzebne informacje na angielski i ukraiński. W stolicy Dolnego Śląska żyje i pracuje liczna mniejszość ukraińska. W serwisach specjalnych obok codziennych raportów z informacjami o ograniczeniach i wskazówkami profilaktycznymi, znalazło się miejsce na informacje o zmianach w szkolnictwie i pomocy dla seniorów. Jednak dwie ostatnie zakładki wymagają rozwinięcia.