W warsztatach elektrycznych i transformatorowni mieści się teraz Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej. Zgodnie z nazwą, mieszkańcy mogą rozwijać tu zainteresowania artystyczne i edukacyjne nie zaniedbując przy tym aktywności fizycznej.
CZYTAJ TAKŻE: Cel: uratować zabytkową kopalnię
Obok remontu i dostosowania obu obiektów do nowych funkcji, spięto je szklanym łącznikiem, dającym dodatkową powierzchnię. Budżet przedsięwzięcia sięgnął 3,9 mln zł, władze miasta otrzymały ponad 2,5 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Kopalnia dla artystów
To nie pierwsza, i nie ostatnia, podobna inwestycja w budynkach kopalni, która – po stu latach pracy – zakończyła wydobycie w 1996 roku. W 2013 roku, także dzięki wsparciu funduszy unijnych, w kopalnianej elektrowni otwarto Galerię Sztuki Współczesnej. Jej nazwa nasunęła się sama – Elektrownia.
Wzniesiony w latach 1902-1908 budynek zachwyca nie tylko architekturą, ale także zachowanym wyposażeniem – parowym i elektrycznym. Nie gorzej jest w kwestiach artystycznych – wystawa goni wystawę. Do końca stycznia można obejrzeć ekspozycję „Szara strefa”, na którą składają się prace grafików z Polski, Czech i Słowacji. To efekt współpracy galerii z trzema uczelniami – słowacką Akademie Umění w Bańskiej Bystrzycy, czeskim Universitas Ostraviensis i Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach.