Ogłoszenie wyników tegorocznego konkursu nastąpiło w niedzielę w sali audytoryjnej Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory na Rynku Głównym 35. Wszystkie zgłoszone do konkursu szopki (w tym roku było ich 131) są tradycyjnie prezentowane na pokonkursowej wystawie. Tym razem wyjątkowo w oddziale Celestat Muzeum Krakowa na ul. Lubicz 16.
77. edycja Konkursu Szopek Krakowskich rozpoczęła się w ostatni czwartek. O godz. 10 szopkarze przybyli ze swoimi dziełami na Rynek Główny, aby zająć jak najlepsze miejsca na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Do konkursu zgłoszono 48 szopek w kategorii seniorów, 11 szopek w kategorii szopek młodzieżowych, 52 szopki dziecięce oraz 20 szopek rodzinnych. W południe, po hejnale, korowód twórców przeszedł wokół Rynku Głównego przed estradę, gdzie odbyła się prezentacja szopek.
CZYTAJ TAKŻE: Jarmark w polskim mieście wśród najlepszych na świecie
Konkurs Szopek Krakowskich odbywa się od 1937 roku, gdy zorganizowano I Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską (dziś oficjalna nazwa to Konkurs Szopek Krakowskich). Od tego czasu, z krótką przerwą w czasie okupacji, ta piękna tradycja przetrwała do dzisiaj i wspaniale się rozwija. W ubiegłym roku krakowskie szopkarstwo trafiło na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To był pierwszy wpis dotyczący niematerialnego dziedzictwa z Polski.
Krakowscy szopkarze od lat walczą o miejsca na pracownie i magazyny dla swoich dzieł. W końcu jest szansa, że się one znajdą. – Aktualnie trwają czynności związane z przekazaniem przez Urząd Miasta Krakowa do dyspozycji Muzeum Krakowa kilku lokali z przeznaczeniem na pracownie twórcze dla krakowskich szopkarzy – informuje Iga Chylicka z krakowskiego ratusza.