Już kilka miesięcy temu krakowska rada miasta podjęła uchwałę, która w podobny sposób ustala zasady rekrutacji do samorządowych żłobków. – To powinno nakłonić rodziców do przestrzegania prawa i zaszczepienia dzieci – twierdzi Łukasz Wantuch, radny i pomysłodawca nowych uregulowań. Podobne uchwały, dotyczące przyjęcia do żłóbków, podjęło wiele samorządów.
Co się zmieni w rekrutacji?
Na razie do krakowskich przedszkoli samorządowych w pierwszej kolejności przyjmowanie są m.in. dzieci z rodzin wielodzietnych i niepełnosprawne. Podczas rekrutacji otrzymują 20 punktów i to się nie zmieni.
CZYTAJ TAKŻE: Mama do pracy, dziecko do żłobka
Zmieni się za to rozdział punktów za tzw. kryteria dodatkowe, które obowiązują od 2017 roku. Rozdział ten zakładał, że najwięcej – 6 punktów otrzymywały dzieci, mieszkające blisko przedszkola, do którego miały uczęszczać. Po wejściu w życie nowej uchwały najwięcej punktów – czyli 7, dostaną maluchy z aktualną książeczką szczepień. Ta punktacja nie będzie stosowana w przypadku dzieci, które nie mogą być szczepione ze względu na stan zdrowia. Będą traktowane jak zaszczepieni rówieśnicy.
Łagodniejsza uchwała
Warto dodać, że obie uchwały podjęte przez krakowskich radnych, to złagodzone wersje pomysłu, by dzieciom nieszczepionym w ogóle uniemożliwić dostanie się do samorządowych przedszkoli i żłobków. Pomysłodawcy chcieli wprowadzić zasadę, że warunkiem przyjęcia dziecka do samorządowej placówki byłoby przedstawienie przez rodziców zaświadczenia lekarskiego o wykonaniu obowiązkowych szczepień albo o ich odroczeniu ze względów zdrowotnych.