Kiedy operator sięgnie do naszej kieszeni? Stanie się tak, gdy pozostawimy hulajnogę w tzw. czerwonej strefie, czyli poza wytyczonym przez firmę obszarem, gdzie można korzystać z hulajnóg. Oprócz tego w Warszawie zakaz parkowania hulajnóg obowiązuje na mostach przez Wisłę, na terenie metra oraz w Łazienkach Królewskich.
Poza strefą
Parkowanie hulajnogi w Warszawie jest zalecane jedynie w obsługiwanej strefie, która w aplikacji operatora oznaczona jest kolorem zielonym na mapie. Strefy z zakazem parkowania są tam oznaczone kolorem czerwonym. Zakończenie przejazdu w takim obszarze może skutkować naliczeniem dodatkowej opłaty w wysokości 10 zł – napisano w komunikacie udostępnionym w aplikacji.
CZYTAJ TAKŻE: Za elektrycznymi hulajnogami nie nadążają przepisy
– Zebranie hulajnogi poza strefą operacyjną lub interwencja w celu usunięcia jej z miejsca, gdzie może tworzyć zagrożenie, lub gdzie korzystanie z hulajnóg jest zabronione wymaga dodatkowej pracy pracowników oraz partnerów Lime – uzasadnia zmianę Paulina Mróz, dyrektor firmy w Polsce. – W związku z tym zdecydowaliśmy się na naliczanie dodatkowych opłat w takich przypadkach. Kary za złe zaparkowanie hulajnogi są dopisywane do rachunków za przejazd, a można je zobaczyć w historii rachunków w aplikacji. Użytkownik, który uzna, że został ukarany niesłusznie, może się od niej odwołać.
Największym problemem są hulajnogi pozostawiane przy przejściach dla pieszych, na środku chodników czy w innych miejscach blokujących ruch, a przez to stwarzające niebezpieczeństwo.