Różnego rodzaju takich placówek mamy w kraju aż kilkadziesiąt. Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego powstaje na warszawskiej Cytadeli. W innych muzeach – też sporo się dzieje. Przybywa eksponatów, niektóre są modernizowane.
15 sierpnia był Świętem Wojska Polskiego jeszcze przed II wojną światową. Sankcjonował go rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku. W czasach PRL-u żołnierze świętowali 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino.
W wolnej Polsce ustawa z dnia 30 lipca 1992 przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. I 27 lat temu centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego odbyły się właśnie tego dnia przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
W tym roku po raz pierwszy defilada „Wierni Polsce” w Święto Wojska Polskiego odbędzie się w Katowicach. Okazją do zaprezentowania Wojska Polskiego jest także 100. rocznica wybuchu Powstań Śląskich. Weźmie w niej udział 2,6 tys. żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego oraz 60 statków powietrznych.
Zostać czołgistą chociaż na chwilę
Wojsko będzie świętować też w innych miastach, zwłaszcza tam, gdzie są muzea mu poświęcone. Na dziedzińcu warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego w Al. Jerozolimskich odbędzie się wojskowy piknik w godz.10-16. Podczas imprezy będzie można się m.in. dowiedzieć jak brzmiał przepis na grochówkę z 1682 roku, jaką kawę lubił pijać król Jan III Sobieski, czy co sądził Napoleon sądził o polskich kiszonych ogórkach? Zaplanowano też spotkanie ze st. szer. Piotrem Marcińczykiem, członkiem reprezentacji kucharzy Wojska Polskiego, otwartą ekspozycję czy konkursy historyczne dla całej rodziny. Wstęp do muzeum tego dnia jest bezpłatny.