Upały dają się we znaki kierowcom autobusów

W czasie upałów kierowcy autobusów miejskich czy tramwajów mogą przychodzić do pracy w krótkich spodenkach. Jednak nie wszyscy przewoźnicy się na to zgadzają.

Publikacja: 27.06.2019 14:19

Zgodnie z rozporządzeniem, w autobusie zajęte może być co drugie miejsce. „Nadprogramowi” pasażerowi

Zgodnie z rozporządzeniem, w autobusie zajęte może być co drugie miejsce. „Nadprogramowi” pasażerowie powinni czekać na kolejny pojazd.

Foto: AdobeStock

– Służbowy, jednolity strój naszych pracowników pozwala pasażerom na ich łatwą identyfikację. Pasażer ma więc pewność, że dana osoba jest pracownikiem MPK w Krakowie i może zawsze poprosić o pomoc. Jest to więc kwestia związana z bezpieczeństwem – mówi Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK. Tam latem kierowcy i motorniczowie muszą przychodzić do pracy w koszulkach z krótkim rękawem i bez krawata, ale w długich spodniach.

Muszą być do kolan

Mamy bardzo gorący czerwiec. Temperatury nie raz w ciągu dnia przekraczają 30 st. Celsjusza, dlatego samorządowi przewoźnicy chcą ulżyć swoim pracownikom. Wielu z nich poluzowało wymagania wobec służbowych strojów dla kierowców czy motorniczych. – Otrzymaliśmy zgodę Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi, czyli organizatora komunikacji miejskiej, by w okresie letnim przy wysokich temperaturach nasi prowadzący nosili spodnie z krótkimi nogawkami – informuje Agnieszka Magnuszewska, rzecznik łódzkiego MPK. Taka zgoda została wydana 12 czerwca.

Zgodnie z nią motorniczowie i kierowcy mogą nosić spodnie z krótkimi nogawkami od 13 czerwca. Ale postawiono pewne warunki: spodnie powinny być w jednolitym kolorze (granatowym lub czarnym), o prostym kroju oraz długości przed kolana. Mogą być ubierane wyłącznie wraz z pełnym obuwiem typu sportowego w ciemnym kolorze.

CZYTAJ TAKŻE: Hindusi za kółkiem w polskim autobusie

Poznańskie MPK, jak mówi jego rzecznik Iwona Gajdzińska, jest firmą,  którą w trosce o wizerunek motorniczych i kierowców, bardzo dba o właściwy dress code. – Z uwagi jednak na panujące wysokie temperatury oraz prognozy pogody, zapowiadające utrzymywanie się w najbliższych dniach upałów podjęliśmy decyzję zezwalającą prowadzącym pojazdy na podejmowanie służb, obsługę linii komunikacyjnych, w krótkich spodniach – podaje pani rzecznik. Tu też obowiązują pewne warunki. Spodnie powinny być zbliżone kolorystyką do spodni regulaminowych, muszą być estetyczne i  dopasowane. – Nie mogą to być spodnie w jaskrawych kolorach, nie mogą przypominać wyglądem spodenek plażowych – tłumaczy Iwona Gajdzińska.  Podkreśla, że do krótkich spodni należy dopasować stosowny rodzaj obuwia. Decyzja poznańskiego MPK została wydana w drodze zarządzenia i obowiązuje do odwołania.

Kupią krótkie spodnie pracownikom

We Wrocławiu sami pracownicy MPK przekazywali zarządowi prośbę o możliwość ubioru krótkich spodenek w okresie największych upałów. – Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, prezes Krzysztof Balawejder wyraził zgodę na ubiór stroju innego niż służbowy w okresie letnim w dni, w których temperatura przekracza 26 stopni Celsjusza – tłumaczy Aleksander Łoś, rzecznik wrocławskiego MPK.  Podkreśla, że możliwość ubioru t-shirtów oraz krótkich spodenek do pracy dotyczy kierowców, motorniczych oraz kontrolerów biletów. – Mimo że zdecydowana większość kabin w naszych pojazdach jest klimatyzowana, zdajemy sobie sprawę, że siedzenie w upale przez całą zmianę może być uciążliwe – dodaje Aleksander Łoś. Jego zdaniem możliwość odstąpienia od stroju służbowego podnosi zarówno komfort pracy kierujących, jak i bezpieczeństwo przewozu osób.

– Jest to jednak rozwiązane doraźne – planujemy w przyszłym roku wyposażyć kierujących w krótkie spodenki, będące częścią stroju służbowego w okresie letnim. Tak, aby odpowiadały kolorystycznie barwom MPK i były jednakowe dla wszystkich pracowników – dodaje rzecznik wrocławskiego MPK.

CZYTAJ TAKŻE: Autobusy nie tylko na lato

Także pracownicy gorzowskiego MZK mogą przychodzić do pracy w krótkich spodenkach. – Zgodnie z decyzją prezesa od 10 czerwca w czasie upałów kierowcy mogą korzystać z krótkich spodenek, które nie są elementem stroju służbowego, jednak jest warunek, aby spodenki były długością do kolan, nie krótsze – zastrzega Marcin Pejski, rzecznik MZK w Gorzowie Wielkopolskim. Ten przewoźnik nie określił granic temperatury, przy jakich obowiązują krótkie spodenki. – Decyzja ta została podjęta po pisemnym wniosku Ogólnopolskiego Związku Kierowców i Motorniczych RP, który działa przy Miejskim Zakładzie Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim. Decyzja zarządu w tej kwestii była oczywista i zarząd przychylił się do wniosku. Ponadto realizując zakupy kolejnych sortów mundurowych do tych sortów wprowadzone zostaną krótkie spodnie – zapowiada rzecznik gorzowskiego MZK.

Po co krótkie spodenki? Jest klimatyzacja

Jak mówi Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK  obowiązuje prowadzących stój służbowy podczas pracy i jest on jednak dostosowany do pór roku. – W okresie letnim prowadzący mogą przychodzić do pracy w koszulce z krótkim rękawem i bez krawata oraz w długich spodniach – wylicza Marek Gancarczyk.  Przyznaje, że firma zdaje sobie sprawę,  jak ważny jest komfort prowadzących tramwaje i autobusy podczas pracy w dni, kiedy panują wysokie temperatury, dlatego inwestuje bardzo duże środki finansowe w to, aby w kabinach pojazdów była klimatyzacja.

– Obecnie już 100 proc. krakowskich autobusów posiada klimatyzację. Jest też ona w ok. 60 proc. tramwajów. A ponieważ w przyszłym roku do Krakowa zostanie dostarczonych 50 nowych klimatyzowanych tramwajów, więc ten procent będzie jeszcze większy. Co więcej, jesteśmy w trakcie wyboru dostawy kolejnych nawet 60 nowych tramwajów, co pozwoli na wycofanie z ruchu niemal wszystkich tramwajów, w których w kabinach nie ma klimatyzacji – zapowiada rzecznik krakowskiego MPK. Podkreśla, że podczas upałów prowadzący otrzymują dodatkową wodę, a poza tym mogą także odpocząć podczas przerw w pracy w klimatyzowanych punktach socjalnych zlokalizowanych na pętlach, gdzie mogą skorzystać m.in. ze specjalnych masujących foteli.

– Służbowy, jednolity strój naszych pracowników pozwala pasażerom na ich łatwą identyfikację. Pasażer ma więc pewność, że dana osoba jest pracownikiem MPK w Krakowie i może zawsze poprosić o pomoc. Jest to więc kwestia związana z bezpieczeństwem – mówi Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK. Tam latem kierowcy i motorniczowie muszą przychodzić do pracy w koszulkach z krótkim rękawem i bez krawata, ale w długich spodniach.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Kraków doczekał się ekologicznych pochówków
Z regionów
Miejskie skwery, które zatrzymują deszcz. Powstaje ich coraz więcej
Z regionów
Czy inwestycja w rowery się opłaca? To miasto jest tego dowodem
Z regionów
Miasta szukają strażników miejskich. Co oferują?
Z regionów
W jaki sposób polskie spółki energetyczne pomagają Ukrainie
Z regionów
Samorządy chcą organizować zajęcia dodatkowe dla uczniów. Ale potrzebują pieniędzy