Duże miasta skutecznie walczą o inwestorów

Metropolie stają się strategicznymi miejscami dla rozwoju nowoczesnego biznesu. I coraz lepiej spełniają tę rolę.

Publikacja: 24.06.2019 12:18

Urząd Miasta Warszawy chce uzyskać w 2020 r. minimum 5 mln zł ze sprzedaży nieruchomości.

Urząd Miasta Warszawy chce uzyskać w 2020 r. minimum 5 mln zł ze sprzedaży nieruchomości.

Foto: AdobeStock

Już ponad połowa dużych firm ma swoją siedzibę w największych miastach – wynika z analizy najnowszej edycji Listy 500 „Rzeczpospolitej”, czyli zestawienia 500 przedsiębiorstw o najwyższych przychodach w Polsce. Jeśli chodzi o branże, w metropoliach zdecydowanie przeważają firmy usługowe, w tym z zakresu finansów i handlu, także międzynarodowego.

Inwestycje napływają

– Metropolie i obszary metropolitalne stanowią dziś główne centra rozwoju gospodarczego Polski – komentuje prof. Witold Orłowski. Największym magnesem dla biznesu okazuje się Warszawa. W stolicy działają 162 spośród największych firm w Polsce, czyli 32 proc. z całej Listy 500. Jeśli zaś wziąć pod uwagę tylko spółki z kapitałem zagranicznym, wskaźnik ten rośnie do 40 proc. Z kolei we Wrocławiu swoją siedzibę mają 24 podmioty spośród 500 największych w Polsce, w Poznaniu – 18, a w Krakowie – 17. W pozostałych miastach – po kilka, kilkanaście.

Podobnie wygląda rozkład samych inwestycji zagranicznych (bez względu na wielkość ich przychodów). Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w największych polskich metropoliach ulokowała się połowa firm z udziałem kapitału zagranicznego, a najwięcej z nich wybrało Warszawę. Pozostałych pięć najczęściej wybieranych lokalizacji to: Kraków, Wrocław, Poznań, Szczecin oraz Łódź.

CZYTAJ TAKŻE: Przyciągnąć więcej inwestycji

– W Łodzi przybywa przedsiębiorstw, także tych zagranicznych, a te istniejące szybko się rozwijają – zaznacza Michał Śmiechowicz, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Łodzi. Tylko w w ostatnich dwóch latach pojawili się tacy inwestorzy jak: Whirlpool (z sektora SSC – F&A), Digital Teammates (IT), Philips (który uruchomił Globalne Centrum Kompetencyjne), Panasonic Electric Works Polska (centrum R&D) czy Zalando (logistyka). W Łodzi w 2017 r. już działający tam inwestorzy zadeklarowali stworzenie 5,5 tys. nowych miejsc pracy, a w 2018 r. – rekordowe ok. 7 tys. miejsc.

Miliardowe nakłady

Urząd Miasta Warszawy wylicza, że na terenie stolicy zarejestrowanych jest ok. 36 proc. firm zagranicznych działających w całej Polsce. Największy sektor to nowoczesne usługi dla biznesu, a także branża finansowa i IT. Wśród największych inwestorów, którzy ostatnio pojawili się w Warszawie, można wymienić: JP Morgan, Accenture, DSV, Goldman Sachs, Google, Procter & Gamble czy KMD.

""

regiony.rp.pl

Do największych inwestorów w Poznaniu należą m.in.: Beiersdorf, Bridgestone, Exide Technologies, GSK, John Deere, Next.IT, TomTom czy Volkswagen. – W sumie firmy zagraniczne zainwestowały w naszym mieście już ponad 8 mld euro. Ponad dwie trzecie kapitału zagranicznego pochodzi z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Japonii i USA – wylicza Urząd Miasta Poznania.

Ważna jakość życia

Zdaniem prof. Orłowskiego metropolie odgrywają coraz poważniejszą rolę w przyciąganiu do Polski takich inwestycji, na których najbardziej powinno nam zależeć. – Dziś w czasach czwartej rewolucji przemysłowej dobrze działające centra wytwarzania towarów i usług będą wyglądać zupełnie inaczej niż dawniej. Nie będą szkodzić środowisku, a siły żywotne będą czerpać nie z taniej pracy, ale z bliskości z ośrodkami wiedzy i kultury. Będą lokować się tam, gdzie pracownicy będą się mogli cieszyć wysoką jakością życia. Najlepiej warunkom tym odpowiadają okolice dużych, prężnie rozwijających się metropolii – wyjaśnia Orłowski.

Władze miast doskonale wpisują się w te trendy i robią wiele, by pozyskać nowe inwestycje. Bo im prężniej rozwija się przedsiębiorczość i lokalna gospodarka, tym lepiej żyje się mieszkańcom.

Liczą na więcej

Wszystkie miasta starają się więc być jak najbardziej otwarte dla inwestorów i tworzyć dla nich jak najlepsze warunki. Chodzi nie tylko o bezpośrednie działania, takie jak przygotowywanie terenów inwestycyjnych czy oferowanie wysokiego standardu obsługi. Samorządy stawiają też na rozwój komunikacji miejskiej, ochronę środowiska, współpracę z uczelniami, ofertę kulturalną, czyli wszystko to, co składa się właśnie na wysoką jakość życia w mieście.

CZYTAJ TAKŻE: Małe miasta na celowniku inwestorów

– Każdy przedsiębiorca oraz każdy rodzaj inwestycji jest dla miasta bardzo cenny. Zależy nam na rozwijaniu tych działów gospodarki, które stawiają na wyższe zyski, nowoczesne technologie, są oparte na wiedzy specjalistycznej – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. – A biorąc pod uwagę potencjał Białegostoku, w najbliższych latach będziemy obserwowali dalszy wzrost inwestycji w mieście – dodaje.

Już ponad połowa dużych firm ma swoją siedzibę w największych miastach – wynika z analizy najnowszej edycji Listy 500 „Rzeczpospolitej”, czyli zestawienia 500 przedsiębiorstw o najwyższych przychodach w Polsce. Jeśli chodzi o branże, w metropoliach zdecydowanie przeważają firmy usługowe, w tym z zakresu finansów i handlu, także międzynarodowego.

Inwestycje napływają

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
W Sokółce powstaje biblioteka z miejscem do robienia sobie selfie
Z regionów
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Dopilnuj, żebyś był w spisie
Z regionów
Krzyże w urzędach. Czy inne miasta pójdą w ślady Warszawy i Rafała Trzaskowskiego?
Z regionów
Największe polskie miasta skorzystały na akcesji do Unii Europejskiej
Z regionów
Arkadiusz Wiśniewski: Przez ostatnie lata przeciwstawiano jedne samorządy drugim
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy