Reklama
Rozwiń

Rysunek to nie tylko linie na papierze

14 czerwca otwarte zostało Triennale Rysunku Wrocław 2019. To jedna z najdłużej istniejących imprez tego rodzaju w Europie. Jej pierwsza edycja odbyła się w 1965 roku.

Publikacja: 18.06.2019 18:00

Bogdan Topor, Carbon study-B

Bogdan Topor, Carbon study-B

Foto: mat.pras.

Dwie główne wystawy prezentują kondycję współczesnego rysunku. Spośród około 250 artystów z Polski i zagranicy, którzy przystąpili do konkursu na temat – „Weltschmerz”, zakwalifikowanych do finałowej wystawy zostało 58. Są reprezentantami wszystkich pokoleń – od studentów, poprzez absolwentów, profesorów. Laureatką rozstrzygniętego w dniu wernisażu konkursu została Monika Drożyńska.

– „Weltschemerz”, pojęcie stworzone u schyłku romantyzmu, jest nie tylko werterowskim polem rozważań, ale znaczy o wiele więcej – tłumaczy Patrycja Sap, kuratorka ekspozycji konkursowej. – Jest też szeroko rozumianym kryzysem, zachwianiem, rodzajem depresji – dotyka wielu obszarów naszego jestestwa, a nawet i polityki. Artyści mogli ustosunkować się do tego hasła na swój sposób, także wejść z nim w polemikę badając rozmaite wątki i konteksty swojej relacji ze światem.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Z regionów
Samorządy: rząd daje za mało na edukację. „Ogromna luka wpisana w system”
Z regionów
Samorządy inwestują w magazyny zielonej energii. Dzięki wsparciu z funduszy UE
Z regionów
Jak samorządy są przygotowane na sytuacje kryzysowe?
Z regionów
Jaka jest odporność samorządów? Dzięki nowej analizie każdy może to sprawdzić
Z regionów
Zabytki nie są dla lokalnych władz kłopotem, ale bywają poważnym wyzwaniem