W czteropokojowym mieszkaniu jest niezbędne wyposażenie potrzebne nie tylko do życia, ale przede wszystkim do opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Zarówno dziećmi, jak i dorosłymi. Bo to właśnie im oraz ich opiekunom dedykowane jest mieszkanie. Niepełnosprawny syn pani Gabrieli niestety nie doczekał mieszkania, zmarł w ubiegłym roku, ale ona sama dzisiaj opiekuje się mieszkańcami i dzieli z nimi dobrą energią. – Wiem, że to ogromna pomoc dla rodzin i osób niepełnosprawnych – mówi pani Gabriela.
– Można odpocząć i porozmawiać z ludźmi – dodaje pan Zbyszek. – Pierwszy raz wyjechałem z domu – cieszy się pan Marian.
Mieszkanie prowadzić będzie Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, która zapewni całodobową opiekę niepełnosprawnych na czas, gdy nie może jej sprawować opiekun. Chodzi zarówno o sytuacje losowe lub po prostu potrzebę odpoczynku. Jednorazowo opieką może być objęte pięć osób. Podobne mieszkanie – prowadzone przez Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej już od listopada 2018 roku działa w Kołobrzegu.
Mieszkanie modelowe
Mieszkanie powstało w ramach projektu „Dobre wsparcie – system lokalnych usług społecznych”, który realizuje Fundacja Nauka dla Środowiska Koszalina, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i województwo zachodniopomorskie. Celem projektu jest wspieranie rozwoju usług społecznych skierowanych do osób niepełnosprawnych lub niesamodzielnych, głównie na obszarach wiejskich. W lipcu ubiegłego roku udało się w Szczecinie uruchomić tzw. mieszkanie modelowe. W siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie udało się zgromadzić wiele elementów i rozwiązań, które mogą pomóc w codziennym życiu zarówno niepełnosprawnym, jak i ich opiekunom.
I tak – dla osób z niepełnosprawnością ruchową przygotowano specjalne poręcze i pochwyty montowane przy toalecie, umywalce i strefie prysznicowej. Do spłukiwania służy boczny przycisk. Prysznic nie jest zabudowany, ale stanowi otwartą przestrzeń bez brodzika z umieszczonym siedziskiem. Jest też przykładowa wanna, wyposażona w szczelne drzwi, dzięki którym można do niej łatwo wejść. Są też poręcze i ławka. Wszystkie urządzenia są tak zamontowane, by pomiędzy nimi była odpowiednia przestrzeń do manewrów wózkiem inwalidzkim. W mieszkaniu jest też fotel geriatryczny. Meble otwierane są na dotyk, włączniki światła są niżej niż w typowych mieszkaniach, a z kolei gniazdka elektryczne wyżej niż zwykle.