– Pozostajemy gospodarką, w której wzrost gospodarczy ciągle napędza konsumpcja i nie jesteśmy w stanie uruchomić innej siły motorycznej wzrostu: inwestycji i innowacji. A to nie najlepiej wróży naszym perspektywom – przestrzega Leszek Juchniewicz, główny ekonomista Pracodawców RP.
O innowacyjności dużo się u nas mówi, ale nie bez powodu w corocznych rankingach publikowanych przez Komisję Europejską, porównujących poziom innowacyjności w państwach członkowskich, Polska zajmuje miejsce w ogonie. Dobrą wiadomością jest natomiast poprawiająca się współpraca uczelni z biznesem. Jej motorem są firmy prywatne, które w ten sposób budują sobie też przyszłą kadrę.
Warto odnotować, że Polska według danych Eurostatu jest liderem wzrostu liczby osób zatrudnionych przy pracach badawczo-rozwojowych. Może się to wiązać m.in. z wprowadzeniem ulgi podatkowej, która obejmuje również koszty wynagrodzeń dla pracowników zaangażowanych w tego typu działalność.
Gros największych krajowych przedsiębiorstw angażuje się w programy stażowe i praktyki dla studentów. Przykładem może być rzeszowskie Asseco, które z małej firmy wyrosło na wiodącego dostawcę oprogramowania w Europie i jest czołowym pracodawcą na Podkarpaciu. Niedawno utworzyło w swoich strukturach nowy dział badawczo-rozwojowy – Asseco Innovation Hub, który zajmuje się rozwojem innowacyjnych produktów i usług.
– AIH wspiera młode osoby w ich pierwszych krokach w biznesie, zakładając wspólnie z nimi startup. Staramy się o to, aby zmieniać idee w gotowe, innowacyjne produkty – podkreśla Tomasz Buczak, dyrektor działu Asseco Innovation Hub w Asseco Poland. Dodaje, że firma oferuje nie tylko wsparcie finansowe, ale także opiekę swoich ekspertów.