Wydarzenia związane z obchodami 4 czerwca 1989 roku rozpoczęły się już w piątek, 31 maja – okazją jest 12. Orange Warsaw Festival na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu. Podczas imprezy powstanie instalacja artystyczna związana z 30 rocznicą pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Ponadto będzie szansa, aby przy okrągłym stole wyrazić swoją wolność w formie sztuki, a także stworzyć unikatowe chusty, bransoletki i tatuaże. Zaplanowana jest też strefy relaksu z leżakami i pufami.
1 czerwca na placu Defilad o godz. 15.00 odbędzie się premiera książki „Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność” dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat, ich rodziców i nauczycieli. Tego samego dnia o godz. 17.00 zaplanowana jest debata „Wolność w kulturze”, którą na pl. Defilad poprowadzi Beata Chmiel, a jej gośćmi będą: Agnieszka Holland – reżyserka filmowa, Katarzyna Kozyra – artystka, performerka, Karolina Maciejaszek – reżyserka teatralna, dr Jakub Dąbrowski – prawnik i historyk sztuki, współautor monografii o cenzurze w sztuce polskiej po 1989 roku. A dzień później, 2 czerwca, o godz. 12.00 na placu Defilad rozpocznie się debata „Przełom kobiet”. W rozmowie wezmą udział Ludwika Wujec, Janina Jankowska, Joanna Szczepkowska, prof. Małgorzata Fuszara. O godz. 14.00 na pl. Defilad wzniesiony zostanie toast za wolność i odbędzie się pokaz filmu „Niespodzianka” w reż. Agnieszki Uścińskiej i Jarosława Wątora.
3 czerwca, o godz. 9.00, przy ul. Fredry 6 odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca miejsce, w którym od kwietnia 1989 roku mieściła się siedziba Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Tego samego dnia o godz. 17.00 na Krakowskim Przedmieściu przy pl. Zamkowym otwarta zostanie plenerowa wystawa fotograficzna „1989 MUSIMY WYGRAĆ !” pomysłu Macieja Goliszewskiego.
Hymn i koncert
4 czerwca w samo południe w alei głównej w Ogrodzie Saskim warszawianki i warszawiacy, podobnie jak mieszkańcy w innych miastach, wspólnie odśpiewają Hymn Polski. Tego samego dnia, o godz. 20.00, na placu Defilad odbędzie się koncert „Wybraliśmy wolność” pod kierownictwem artystycznym Smolika, który wspólnie z gośćmi wykona polskie utwory o wolności m.in. „Centrala”, „Kocham wolność”, „Polska”, „To tylko tango”. W koncercie udział wezmą m. in. Mela Koteluk, Katarzyna Nosowska, Muniek Staszczyk, Daria Zawiałow. Koncert poprowadzi Piotr Metz.
Jak drukowano w podziemiu
Muzeum Drukarstwa, przy ul. Ząbkowskiej 23/25 zaprasza na obchody Święta Wolności, które rozpoczną się 1 czerwca, o godz. 12.00. Pojawią się drukarze i przedstawiciele warszawskiego środowiska poligraficznego. Będzie można obejrzeć przygotowaną ekspozycję druków solidarnościowych i powielaczy używanych w latach 80. XX wieku. Wystawę powielaczy, druków i wydawnictw solidarnościowych będzie można oglądać od 1 do 16 czerwca w godz. 10.00–18.00. Z kolei we wtorek, 4 czerwca, zaprezentowane zostaną urządzenia i maszyny drukarskie używane przez prasę podziemną. Wśród atrakcji również: spotkania z działaczami „Solidarności”, którzy prowadzili podziemne drukarnie, wspólne drukowanie ulotek na historycznych maszynach. Każdy z uczestników otrzyma na pamiątkę ulotkę z napisem „Solidarność”, a także będzie mógł samemu wydrukować ulotkę okolicznościową na zabytkowej korektorce.