Gliwice obecnie są jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce. Tu, na największym węźle autostradowym w kraju (Gliwice-Sośnica) przecinają się szlaki A1 i A4. Z głównymi miastami Śląska Gliwice połączone są Drogową Trasą Średnicową – „wewnętrzną autostradą” górnośląskiej konurbacji.
Ten unikatowy układ drogowy uzupełniają liczne drogi krajowe, a dopełni go nowoczesna miejska obwodnica. Gliwice zadbały też o to, by nowocześnie nawigować kierowców w mieście w oparciu o aplikacje Waze i Google Maps.
Coraz bliżej zachodniej obwodnicy…
Do pełni „komunikacyjnego” szczęścia brakuje tylko zachodniej obwodnicy miasta. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na jej wykonanie. Przewidziany do budowy odcinek zachodniej obwodnicy Gliwic będzie liczył 3,2 km. Ma przebiegać polami w południowo-zachodniej części miasta, pomiędzy osiedlem Sikornik a dzielnicą Ostropa i terenem wojskowym.
Fragment ten będzie w przyszłości częścią drogi krajowej nr 78 relacji Chałupki – Chmielnik i przejmie ruch oraz funkcję drogi krajowej z obecnego, mocno korkującego się w godzinach szczytu, pobliskiego odcinka „78″, czyli ul. Rybnickiej.
Przyszły fragment zachodniej obwodnicy miasta praktycznie na całym przebiegu ma mieć jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu. Wybudowana również zostanie infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Miasto chce zainwestować także w zatokę dla służb kontrolnych i dwóch zatok z wagami samochodowymi.
Droga będzie oświetlona i wyposażona w urządzenia ITS (np. tablice zmiennej treści) oraz stację meteorologiczną. W celu ochrony korytarza ekologicznego (dolina potoku Doa) zaprojektowano estakadę składającą się z dwóch przęseł o rozpiętości 32 metrów.
…a nowoczesna nawigacja po mieście już działa!
Gliwice przystąpiły do międzynarodowego programu wymiany danych Connected Citizens Program. Co to oznacza? Kierowcy, którzy korzystają z aplikacji Waze lub Google Maps otrzymują poprzez nawigację najświeższe informacje o tym, co się dzieje na gliwickich drogach. Zamknięcie ulic lub zmiana kierunków jazdy, wypadek na drodze lub tworzący się korek – o tym zmotoryzowani w Gliwicach są od razu informowani, a aplikacja wskazuje im najbardziej optymalną trasę przejazdu.
Największą zaletą uczestnictwa w Connected Citizens Program jest jednak to, że miasto może nie tylko na bieżąco przekazywać komunikaty kierowcom, ale także dostawać od nich informację zwrotną! Zalogowani w systemie użytkownicy aplikacji Waze mogą zgłaszać np. miejsce, w którym została uszkodzona jezdnia lub gdzie zniszczono, czy też ukradziono znak drogowy.
– Materiał powstał przy współpracy z UM Gliwice
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.