Drugie życie podwórek. Będą ładniejsze niż przed laty

Władze wielu miast zwiększają nakłady na rewitalizację podwórek
fot. adobestock / marioszek

Szczecin dopłaca wspólnotom do remontu podwórek, Łódź rewitalizuje je razem z odnawianymi kamienicami. Duże pieniądze na tego typu projekty przeznaczają też władze Wrocławia.

– Szykujemy się do kolejnych prac remontowych. Tym razem będzie to podwórko na osiedlu Nadodrze. Prace rozpoczną się tam jeszcze w tym roku – zapowiedział w mediach społecznościowych Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Dodał, że na podwórku pomiędzy ulicami Pobożnego, Niemcewicza, Ołbińską i Jedności Narodowej miasto planuje  odwodnienie terenu z częściowym zagospodarowaniem wód opadowych na podwórku. Ale też zieleń, chodniki, nowe drogi i miejsca postojowe oraz  oświetlenie i półpodziemne pojemniki na odpady.

Miliony na remonty

Jak podaje wrocławski ratusz, w mieście jest 946 podwórek komunalnych (wnętrz międzyblokowych) zarządzanych przez miejskich zarządców mienia komunalnego.

Do roku 2020 zarządcy komunalni zmodernizowali kompleksowo 64 podwórka, 106 – częściowo, głównie ciągi komunikacyjne i elementy zieleni oraz duże rewitalizacje.

Poza tym powstały 34 place zabaw lub ustawiono na nich urządzenia sportowe. Ustawiono też 52 osłony śmietnikowe. Te prace kosztowały miasto ok. 100 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Rewitalizacja z duszą i z miejskim mecenatem

Teraz Wrocław realizuje Program Kompleksowej Modernizacji Podwórek Komunalnych na lata 2021-24.

– Pozwoli on na wykonanie pełnej rewitalizacji 35 podwórek za kwotę 59 mln zł – zapowiada Wojciech Koerber z wrocławskiego magistratu.

Ponadto, tak jak w latach poprzednich, mają być realizowane częściowe rewitalizacje podwórek. A także prace związane z ich utrzymaniem, pielęgnacją zieleni, konserwacją i bieżącymi naprawami elementów wcześniej wykonanych.

Zielona ściana w Łodzi

Także w Śródmieściu Łodzi remontowane są podwórka. Razem z kamienicami. Do 2023 roku odnowionych zostanie ponad 80, a łączna wartość tych inwestycji to ponad 700 mln złotych.

– Remont i odnowa kamienic to również zielone podwórka, wypełnione nowymi drzewami oraz niską zielenią i kwiatami. Kamienice w Łodzi przechodzą metamorfozę, a wizytówką tych zmian będzie odmieniona ulica Włókiennicza – podaje łódzki magistrat.

CZYTAJ TAKŻE: Rewitalizacja centrum Łodzi nabiera rozpędu. Widać kolejne efekty

Nową zieleń na ulicy Włókienniczej stworzy sześć grusz drobnoowocowych, 24 tulipanowce amerykańskie, 72 hortensje, 23 piwonie, 34 liliowce oraz kilka tysięcy mniejszych krzewów i bylin.

– Każda wyremontowana kamienica wzbogaci się o zielone, przyjazne miejsce spotkań dla mieszkańców. Zielone podwórka uzupełniają bezpieczne palce zabaw dla najmłodszych oraz stylowe altany z ławkami. Metamorfozę przechodzi nie tylko centrum miasta, ale również zabytkowe osiedle Księży Młyn – informuje łódzki ratusz.

Dopłaty dla wspólnot w Szczecinie

A w Szczecinie przyznawane jest dofinansowanie na takie modernizacje. – Przez ostatnie 13 lat w ramach  dwóch programów Zielone Podwórka i Przedogródki Szczecina zmodernizowano w Szczecinie już dwieście podwórek i przedogródków – mówi Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.

W tym roku przyznano wsparcie finansowe ośmiu wspólnotom mieszkaniowym. Tegoroczny budżet obu programów wynosił milion złotych. 

Samorząd pokrywa 75 proc. kosztów inwestycji, wykonywanych przez wspólnoty. Wyjątkiem jest tworzenie placów zabaw, których koszt jest sfinansowany aż w 95 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Apartamentowce psują rynek najmu?

Zdaniem części samorządowców turyści zawyżają ceny mieszkań oraz obniżają standard życia stałym mieszkańcom. Najem ...

Ratusz na 30 dni zamrozi terminy. Jeśli zechce

Urzędy same zdecydują, czy chcą zawiesić bieg terminów prowadzonych postępowań administracyjnych. Taką możliwość daje ...

Na Różycu w dzień targowy

Bazar Różyckiego doczekał się modernizacji – ruszyły prace na miejskiej części targowiska. W planach ...

Specjalistę i szefa przyciągają nie tylko metropolie

Polacy najchętniej przenieśliby się za pracą do któregoś z dużych miast – ale na popularności ...

Od środy można otwierać przedszkola i żłobki. Czy dzieci będą bezpieczne?

Zanim samorządy otworzą żłobki i przedszkola, muszą się do tego dobrze przygotować. Tak by ...

Jak pomóc komunalnym dłużnikom

Wrocław wprowadził abolicję dla dłużników z czynszówek. W innych miastach też mogą oni liczyć ...