Wiata, chodnik, kładka, kosz. Co jeszcze regularnie dezynfekują samorządy?

Wśród działań podejmowanych przez wiele samorządów jest dezynfekowanie ulic i przystanków komunikacji miejskiej
fot. Piotr Guzik

Przystanki komunikacji publicznej, chodniki, poręcze przy schodach, pętle autobusowe, przejścia podziemne, ale też pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów oraz uliczne kosze na śmieci – są dezynfekowane regularnie na zlecenie samorządów.

– Dezynfekcja wiat przystankowych czy ulic ma pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i zahamowaniu epidemii Covid-19 – mówi Marcin Batóg, rzecznik Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach.

W tym mieście najpierw umyto i zdezynfekowano wiaty na największych przystankach autobusowych w centrum, m.in. przy al. IX Wieków Kielc, Czarnowskiej czy Warszawskiej. – A to dlatego, że z nich na co dzień korzysta najwięcej pasażerów transportu zbiorowego – mówi Marcin Batóg.

CZYTAJ TAKŻE: Pasażerowie chcą dezynfekować ręce w autobusie

Do końca listopada umytych oraz zdezynfekowanych zostanie łącznie 90 wiat przystankowych. Prace prowadzone będą w zależności od pogody. W dni deszczowe dezynfekcji się nie przeprowadza.

We Wrocławiu od momentu ogłoszenia stanu epidemicznego do początku lipca br. przeprowadzono  13 akcji dezynfekcji przystanków za 150 tys. zł. – Od 19 października do końca roku zleciliśmy kolejne 12 akcji odkażania przystanków za 94 tys. zł – mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik prezydenta Wrocławia. W sumie to miasto do końca roku wyda 244 tys. zł na odkażanie przystanków komunikacji miejskiej. – Podczas każdej z nich odkażane są wiaty i ławki na 335 przystankach węzłowych, przesiadkowych, obłożonych dużym ruchem pasażerskim – dodaje Arkadiusz Filipowski.

Na przełomie kwietnia i maja raz w tygodniu dezynfekowanych około 400 przycisków drogowej sygnalizacji ulicznej dla pieszych, co kosztowało to blisko 30 tys. zł. Kolejna dezynfekcja odbyła się w okresie 09-10.2020. Takie działania mają być kontynuowane również w listopadzie.

Z kolei w Krakowie dezynfekcją objęte są miejsca publiczne o dużym natężeniu ruchu pieszych na terenie całego miasta, w tym: przystanki komunikacji publicznej, chodniki, poręcze przy schodach, pętle autobusowe, większe punkty przesiadkowe, przejścia podziemne i kładki. Poza tym odkażane są pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów, otoczenie aptek wraz z wejściami, uliczne kosze na śmieci.

CZYTAJ TAKŻE: Gdynia zafundowała sobie niezwykłe przystanki

– Dezynfekujemy te miejsca, gdzie przemieszcza się największa liczba osób i istnieje potencjalnie największe zagrożenie zakażenia się wirusem – mówi Kamil Popiela z krakowskiego ratusza. Do dezynfekcji miasta skierowanych jest średnio 10 zespołów na każdej zmianie roboczej. Prace prowadzone są codziennie w systemie 3-zmianowym, co oznacza, że w ciągu jednej doby w dezynfekcję zaangażowanych jest 30 polewaczek i 60 osób. Miasto przeznaczyło na ten cel 5 mln zł.

Jeden z krakowskich radnych zaproponował, by jednodniowy dochód ze strefy płatnego parkowania władze miasta przeznaczyły na walkę z koronawirusem. – Proponowana przez radnego zmiana jest niemożliwa do przeprowadzenia, ponieważ sama obsługa strefy miesięcznie przy 6 mln zł wpływu we wrześniu kosztuje 1 mln 800 tys., a ponad 4 mln zł zysku, zgodnie z ustawą 65 proc., jest przekazywane na rozwój infrastruktury na drogach – tłumaczy Kamil Popiela.

Podkreśla, że miasto chce żeby jak najwięcej pieniędzy szło na rozwój ścieżek rowerowych, transportu zbiorowego czy tereny zielone.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kierowca i pieszy będą się dzielić chodnikiem

Parkowanie staje się coraz większym problemem. O uwolnienie chodników dla pieszych walczą miejscy aktywiści. ...

Jaśkowiak: To najtrudniejszy moment mojej prezydentury

Codziennie mamy posiedzenie sztabu kryzysowego i na bieżąco reagujemy na różne pojawiające się problemy ...

Wadim Tyszkiewicz: Widmo zemsty na samorządach

Proces odbierania kompetencji lokalnym władzom już się zaczął – przekonuje Wadim Tyszkiewicz, senator i ...

Inwestycyjny boom najsilniejszy na Mazowszu i Pomorzu

Inwestycyjna gorączka obejmuje wszystkie regiony Polski i sektory budownictwa. Pytanie, ile planów zostanie zrealizowanych. ...

Kluczowe 30 lat w historii Krakowa

Miasto umacnia znane atuty i buduje nowe. To już nie tylko kultura, nauka czy ...

Miliardy złotych dla firm. Wiemy, gdzie pomoc jest największa

Około 10 mld zł przeznaczyły samorządy marszałkowskie na doposażenie szpitali czy wsparcie firm. Zaczęliśmy ...