W Warszawie rusza kampania informacyjna skierowana do użytkowników dronów. Ma uświadamiać, że nie wszędzie w mieście można swobodnie polatać.
Stolica jest pierwszym polskim miastem, które zdecydowało się na podobną akcję. Chyba słusznie, bo według danych Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej najwięcej lotów z użyciem bezzałogowych statków powietrznych odbywa się właśnie w Warszawie.
W mieście wyznaczono kilka stref, w których trzeba uzyskać zgodę na lot. Niemal powszechnie wiadomo, że ograniczenia dla dronów obowiązują w okolicach lotniska na Okęciu. Jednak, o czym nie wszyscy wiedzą, także w centrum stolicy wyznaczono miejsca, w których użytkownik takiej maszyny potrzebuje odpowiedniego pozwolenia.
Śródmieście, ale i Wola
Pierwsza z takich stref znajduje się pod nadzorem Służby Ochrony Państwa i obejmuje, w różnym stopniu, okolice od Nowego Miasta na północy do Łazienek na południu, a także część Starego Mokotowa. Tu mieszczą się budynki instytucji rządowych, międzynarodowych oraz infrastruktura kluczowa dla funkcjonowania państwa i miasta.
CZYTAJ TAKŻE: Smog w oku drona. Posypią się mandaty
Drugą ze stref – na Woli – zarządza Frontex, czyli Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Jej siedziba mieści się w kompleksie biurowym Warsaw Spire przy placu Europejskim – stąd ograniczenia dla dronów.
– Tą kampanią chcemy zwrócić szczególną uwagę na dwie strefy w Warszawie, objęte zakazem lotów. Wykonywanie lotów bez zgody podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności nawet do 5 lat – uzupełnia Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Ku niebu
W ramach akcji „Sprawdź czy możesz tu latać dronem” przygotowano tabliczki informacyjne „Zakaz lotów dronem / No drone zone”, plakaty oraz animacje, które będzie można zobaczyć na przystankach i w pojazdach komunikacji miejskiej.
Popularność dronów szybuje w górę od kilku dobrych lat. Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, przytacza liczby na poparcie tej tezy. – We wrześniu tylko w strefie kontrolowanej warszawskiego lotniska odbyło się 1705 lotów dronów, które zostały zgłoszone przez operatorów. Warszawa nie jest tu wyjątkiem – liczba zgłoszonych lotów w strefach kontrolowanych wszystkich lotnisk w Polsce przekroczyła wrześniu 6,5 tys., a liczba wszystkich lotów dronów w kraju – 37 tysięcy.
Zanim wystartujesz
W tej sytuacji potrzeba akcji społecznej wydaje się uzasadniona. Tym bardziej, że użytkownicy statków powietrznych nie zawsze zwracają uwagę na sprawy przyziemne.
CZYTAJ TAKŻE: Autonomiczne drony bliżej polskich miast
– Policjanci często spotykają się z problemem operatorów dronów wykonujących loty niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Mamy nadzieję, że kampania „Sprawdź czy możesz tu latać dronem” pomoże podnieść świadomość użytkowników i przyczyni się do poprawy wspólnego bezpieczeństwa – mówi nadkom. Adrian Słowikowski, Krajowy Koordynator ds Bezzałogowych Statków Powietrznych z Komendy Głównej Policji.
Szczegółowe zasady lotów w poszczególnych strefach są dostępne na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.