Warszawa chce podnieść ceny za parkowanie. Zmiany również w innych miastach

fot. AdobeStock

Szykują się duże zmiany w strefie płatnego parkowania w stolicy. Opłaty w górę, wydłużone godziny obowiązywania strefy w ciągu dnia i wysoki abonament za kolejny samochód.

W czwartek projektem zajmie się Rada Warszawy. Stolica to nie jedyne miasto, gdzie kierowcy będą musieli się liczyć z wyższymi opłatami za parkowanie.

Obecnie w Warszawie płacić trzeba od poniedziałku do piątku, od 8 do 18. Po zmianach ten czas byłby wydłużony do godziny 20. Bezpłatne – oprócz weekendów – miałyby pozostać trzy dni w roku: 2 maja oraz 24 i 31 grudnia.

Wzrosnąć ma cena. Z 3 do 3,9 zł za pierwszą godzinę parkowania. Druga godzina ma kosztować 4,6 zł, trzecia – 5,5 zł, a czwarta i każda kolejna – 3,9 zł. – Przy obecnych stawkach, które nie były zmieniane od 2008 roku cele strefy płatnego parkowania nie mogą być realizowane. A jej cel to przede wszystkim zwiększenie rotacji na miejscach postojowych – mówi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

Bardzo drogi abonament

Zmieni się jeszcze jedna rzecz. Cena abonamentu dla mieszkańców. Na pierwsze auto pozostanie bez zmian – 30 złotych za rok. Ale już drugie i każde kolejne auto w gospodarstwie domowym miałoby kosztować 1,2 tys. zł rocznie.

– Obecnie w strefie płatnego parkowania jest wydanych prawie tyle samo abonamentów, co miejsc parkingowych, dlatego zmiany są konieczne. O abonament będą mogły starać się osoby, które płacą podatki w Warszawie – zapowiada Karolina Gałecka.

CZYTAJ TAKŻE: Warszawa: droższe parkowanie i wywóz śmieci. Duże inwestycje odłożone na później

We wrześniu strefa płatnego parkowania została rozszerzona o tereny Woli i Pragi Północ. Jak zapowiada Zarząd Dróg Miejskich, trwają przygotowania do wprowadzenia opłat za parkowanie również na Ochocie i Żoliborzu.

Od miesiąca w Warszawie obowiązuje wyższa kara za brak opłaty parkingowej, która wzrosła z 50 do 250 zł. Jeśli stołeczni radni poprą propozycje ratusza, nowe stawki zaczną obowiązywać od 4 stycznia przyszłego roku.

AdobeStock

Warszawa to nie jedyne miasto, które chce głębiej drenować kieszenie kierowców. Pod koniec lipca tego roku w Krakowie została rozszerzona strefa płatnego parkowania o dodatkowe obszary części Krowodrzy, Zwierzyńca i Grzegórzek. – O zmiany zabiegali mieszkańcy tych dzielnic – mówi Kamil Popiela z krakowskiego magistratu.

Obecnie w tym mieście obowiązują stawki zróżnicowane. Im bliżej centrum, tym drożej. W strefie A – 6 zł za godzinę, B – 5 zł, C – 4 zł. Strefy obowiązują od poniedziałku do soboty od godz. 10 do 20.

– W związku z trudnościami ze znalezieniem miejsc parkingowych w centrum zaproponowaliśmy umożliwienie obowiązywania strefy A także w niedzielę – mówi Kamil Popiela. Już w środę nad tą sprawą pochylali się krakowscy radni, ale najprawdopodobniej dopiero w listopadzie podejmą ostateczną decyzję.

– W propozycji przedstawiono też zmianę wysokości abonamentu mieszkańca. Do tej pory wynosił on 10 zł miesięcznie. Abonament w nowej propozycji wynosiłby 30 zł miesięcznie w każdej strefie (A, B i C) – mówi Popiela.

Więcej za parkowanie w centrach

Inne miasta już wcześniej podniosły opłaty za parkowanie. W Gdańsku zmiany weszły w życie 29 czerwca. – Zmianie uległy wówczas zarówno stawki opłat za postój, jak i obszar strefy. Wprowadzono również Śródmiejską Strefę Płatnego Parkowania, która obowiązuje w centrum miasta – wylicza Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

CZYTAJ TAKŻE: Strefy płatnego parkowania za duże i za drogie? Teraz dadzą w kość jeszcze bardziej

W śródmiejskiej strefie płatnego parkowania pierwsza godzina kosztuje 5,5 zł, druga-  6,60 zł, trzecia – 7,20 zł, a każda kolejna – 5,5 zł. W pozostałych strefach opłaty wynoszą 3,9 zł – za pierwszą godzinę, 4,60 – za drugą, 5,50 zł za trzecią i 3,90 zł za każdą kolejną. – Na obecną chwilę nie ma planów dotyczących zmian stawek na początku roku 2021. Trwają natomiast konsultacje z mieszkańcami na temat możliwości poboru opłat w dzielnicy Brzeźno dzielnica ta jest już w strefie, ale do tej pory postój jest tam darmowy – mówi Magdalena Kiljan.

Także w Poznaniu w tym roku zostało wprowadzonych szereg zmian w strefie płatnego parkowania. Od czerwca w stolicy Wielkopolski działa Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania Centrum (ŚSPP Centrum). Obejmuje centrum miasta – Stare Miasto. Tam pierwsza godzina parkowania kosztuje 7 zł, druga-7,4, trzecia – 7,9 zł, a każda kolejna – 7 zł. działa Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania Centrum funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godz. 8  – 20 oraz w soboty w godzinach 8 – 18.

Władze Poznania chcą poszerzyć strefę o dwie śródmiejskie dzielnice – Wildę i Łazarz, na których występuje obecnie duży problem z nieuporządkowanym parkowaniem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mieszkańcy w centrum uwagi

Większość miast zwiększyła w 2018 roku wydatki promocyjne, kierując swoje działania głównie do lokalnej ...

Lepszy własny program niż „Czyste powietrze”

Choć sztandarowy program rządu Mateusza Morawieckiego przeszedł pewne zmiany, samorządy wątpią, czy przełoży się ...

Ekolodzy zbierają pieniądze na zabezpieczenie Biebrzy

Z drugą zbiórką na wyposażenie straży pożarnej ruszyła fundacja Dla Biebrzy. Zaraz po pożarze ...

Święta czytającej mniejszości

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ograniczyło lub odmówiło wsparcia dla części festiwali literackich. Jednak ...

Nowoczesny Transport

W ostatnich latach Rzeszów systematycznie powiększał flotę autobusów ekologicznych. Obecnie posiadamy 84 autobusów zasilanych ...

Wybory za pasem. Przed urzędami moc pracy

Samorządy czekają na zgłoszenia kandydatów do obwodowych komisji wyborczych, a także na uregulowania odnośnie ...