Pociąg stanie na żądanie. Znacznie częściej, niż do tej pory

fot. Koleje Dolnoslaskie

Koleje Dolnośląskie chcą mieć więcej przystanków na żądnie. Możliwe, że po takie rozwiązanie sięgną też inni regionalni przewoźnicy kolejowi.

– Dzięki wprowadzeniu przystanków na żądanie  przejazd na danej trasie odbywa się płynniej i szybciej. W dłuższej perspektywie można mówić również o oszczędnościach związanych z eksploatacją pojazdów, bo każdorazowe zatrzymanie i uruchomienie pojazdu generuje koszty – tłumaczy Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich.

To ten przewoźnik w grudniu ub. roku jako pierwsze w Polsce uruchomiły pilotażowo dwa przystanki na żądanie na stacjach Nowa Wieś Legnicka oraz Krzyżowa. Przewoźnik uważa, że była to słuszna decyzja, bo na przystanku Krzyżowa od momentu wprowadzenia nowego systemu pociągi zatrzymywały się „na żądanie” jedynie w przypadku 31 proc. przejazdów. Jeszcze mniejszy odsetek postojów „na żądanie” zanotowano w Nowej Wsi Legnickiej, gdzie pasażerowie zatrzymywali pociągi jedynie w przypadku 14 proc. przejazdów.

CZYTAJ TAKŻE: Kolej plus Metropolia: śląska specyfika

Do spółki nie wpłynęły żadne skargi czy wnioski w sprawie takich przystanków od pasażerów, a wręcz przeciwnie – w ustnych rozmowach z obsługą pociągu chwalili oni ten pomysł. Dlatego Koleje Dolnośląskie chcą mieć więcej przystanków na żądanie. Już zawnioskowały do PKP PLK o uruchomienie 19 nowych wraz z nowym rozkładem jazdy, który wejdzie w życie 13 grudnia.

Nad wskazaniem konkretnych propozycji stacji na żądanie pracuje zespół specjalistów. W pierwszej kolejności brana jest pod uwagę wymiana pasażerów, czyli ile osób wsiada i wysiada na danej stacji. – Ponadto także szereg czynników, mających wpływ na usprawnienie płynności jazdy w danej relacji, jak np. stan infrastruktury, usytuowanie samej stacji/przystanku etc. – wylicza Bartłomiej Rodak.

CZYTAJ TAKŻE: Przybędzie lokalnych połączeń kolejowych. W jakich regionach nowe inwestycje?

Okazuje się, że w ślady Kolei Dolnośląskich chcą iść inni regionalni przewoźnicy. Koleje Śląskie także zgłosiły do PKP PLK chęć takiej organizacji przystanków w dwóch lokalizacjach: Zabrzeg oraz Dąbrowa Górnicza Pogoria. – Chcielibyśmy takie rozwiązanie wprowadzić w życie wraz z nowym rozkładem jazdy, czyli od 13 grudnia. Oczekujemy jednak na decyzję z PKP –  informuje nas Tomasz Musioł, rzecznik Kolei Śląskich.

Przystanków na żądnie na razie nie zamierza wprowadzać Łódzka Kolej Aglomeracyjna. – Rozwiązanie dedykowane jest zatrzymaniu, z którego podróżni korzystają sporadycznie. Frekwencja, którą charakteryzują się obsługiwane przez nas stacje i przystanki osobowe, nie uzasadnia wprowadzenia takiego rozwiązania. Niemniej jednak, będziemy przyglądać się uważnie, jak przystanki z postojami na żądanie funkcjonują u innych przewoźników – zapowiada Joanna Osińska, rzecznik ŁKA.

 

OPINIA
Jakub Majewski, prezes fundacji ProKolej

W mojej ocenie przystanki na żądanie to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala włączać w zasięg kolei mniejsze miejscowości i osiedla. Trzeba mieć świadomość, że pociąg, nawet prowadzony autobusem szynowym, waży kilkadziesiąt ton. I w rezultacie każde hamowanie, a zwłaszcza ponowne rozpędzanie, przekłada się na zużycie części oraz energii. Przystanki na żądanie pozwalają na optymalizację związanych z tym kosztów. Zamiast likwidować punkty zatrzymania o mniejszym zainteresowaniu podróżnych, można zmienić ich charakter i zatrzymywać pociąg tylko jeśli jest taka potrzeba.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dzięki konkursowi dofinansowanie uzyskało m.in. 13 parafii na kwotę blisko 28 mln zł. Najwięksi beneficjenci dostali po 2,9 mln zł, to cztery parafie – w Koszalinie, Choszcznie, Szczecinie i Białogardzie

Na ratunek starym świątyniom

Trwa wielki remont zabytków 
na Pomorzu Zachodnim. W tym roku 
samorząd województwa postanowił 
dofinansować ...

Kuracjusze wrócą do uzdrowisk. „Jeśli obostrzenia nie będą restrykcyjne”

Minister zdrowia zapowiedział dziś odmrażanie uzdrowisk. Ale to, czy kurorty przetrwają, zależy od szczegółowych wytycznych. ...

Rysunek to nie tylko linie na papierze

14 czerwca otwarte zostało Triennale Rysunku Wrocław 2019. To jedna z najdłużej istniejących imprez ...

Samorządy mają sporą nadwyżkę w budżetach po pierwszym kwartale roku

W budżetach samorządów rekordowa nadwyżka

Po pierwszym kwartale samorządy odnotowały łącznie nadwyżkę w swoich budżetach wynoszącą prawie 15 mld ...

Warszawa szykuje się na ratunek rzece

Do najbliższego czwartku ma być gotowy most pontonowy na Wiśle, potem rozpoczną się prace ...

Rynek szuka specjalistów – oto odpowiedź!

W Tarnowie Podgórnym trwa budowa Zespołu Szkół Technicznych – powstanie technikum i szkoła branżowa ...