– Takie inwestycje oznaczają czystsze powietrze i mniej hałasu w mieście. Zgodnie z przepisami w Warszawie ma powstać minimum tysiąc punktów ładowania usytuowanych w ogólnodostępnych stacjach, służących zasilaniu pojazdów napędzanych energią elektryczną – tłumaczy stołeczny ratusz.
Wielkie plany Warszawy
Wiosną przedstawił on mieszkańcom „Plan budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych”, wskazując lokalizacje, w których możliwe będzie wybudowanie 517 stacji z 1034 punktami ładowania.
Konsultacje społeczne trwały do 31 maja. Mieszkańcy mailowo, telefonicznie oraz podczas spotkania online zgłaszali swoje uwagi i propozycje dotyczące lokalizacji takich punktów. Jak zapewnia stołeczny ratusz, wiele z nich spotkało się z bardzo pozytywnym przyjęciem, ale niektóre zostały uznane przez warszawiaków za niepotrzebne lub usytuowane w nieodpowiednim miejscu.
Miasto przygotowało raport po tych konsultacjach. Urzędnicy zapewniają, że rozważyli wszystkie głosy i w zdecydowanej większości przypadków uwzględnili sugestie mieszkańców. W rezultacie konsultacji do planu dodano 30 stacji, a pięć usunięto. – Wszystkie lokalizacje zostały wyłonione po analizie potrzeb użytkowników pojazdów elektrycznych. Priorytetem jest umożliwienie mieszkańcom naładowania lub doładowania samochodu podczas przebywania w miejscach związanych z edukacją, kulturą, sportem i rozrywką – podkreśla stołeczny ratusz.
CZYTAJ TAKŻE: Miasta zbudują setki stacji ładowania e-samochodów